DPS

Otwarcie Muzeum Matematyki w Nowym Jorku

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Glen Whitney, założyciel i dyrektor Muzeum Matematyki.


Od 17 grudnia możemy odwiedzać w Nowym Jorku nowe muzeum. Jest to MoMath: The Museum of Mathematics, poświęcone całkowicie odkrywaniu tajników matematyki. Wartość kolekcji w MoMath wynosi 15 milionów dolarów.

MoMath wyróżnia się nieco od innych w mieście. Nie mamy tu cyfr, wzorów czy regułek, ale raczej zjawiska, które je obrazują i w których możemy wziąć udział. “Nie oglądamy tu nieruchomych ekspozycji, których często nie można dotknąć. Jest to swego rodzaju plac zabaw, gdzie sami bezpośrednio możemy coś ‘sprawdzić’
i doświadczyć. I mieć przy tym dobrą zabawę.”- mówi projektant MoMath Tim Nissen.

Założyciel muzeum oraz jego dyrektor Glen Whitney, pragnie przełamać sterotypowe myślenie o tym, że matematyka jest nudna i wszystko w niej już zostało odkryte. Whitney, który jest byłym profesorem matematyki Uniwersytu w Michigan, twierdzi, że przedmiot ten może być niezwykłe inspirujący i pełen niespodzianek.
I taki obraz chce przekazywać uczniom szkół, dla których muzeum przygotowało specjalną ofertę. “Nienawidzisz matematyki? Przyjdź do nas i zobacz, jak my ją postrzegamy!” – zaprasza Whitney.

Muzeum posiada ponad 30 interaktywnych eksponatów. Do najciekawszych należą między innymi:

• Square-Wheel Trike, które pozwala dzieciom jeździć na kwadratowych kółkach na wyboistym torze i mimo to mieć łagodną jazdę. Mamy tu do czynienia z torem wykonanym z sieci trakcyjnej krzywych, które utrzymują osie kół idealnie wypoziomowane.

• Ściana Ognia pozwala dzieciom i dorosłym przejść przez płaszczyzny światła laserowego, które oświetla przekrój ich ciał.

• Enigma Café oferuje “jedzenie dla umysłu, a nie ciała”, przy stołach pełnych nowych i klasycznych fizycznych zagadek.

Muzeum znajduje się na 11 East 26 St. na Manhattanie i jest otwarte od 10:00 do 5:00 PM, przez 7 dni
w tygodniu. Wstęp wynosi 15 dolarów dla dorosłych, $ 10 dla dzieci i seniorów. Ceny biletów w weekend w czasie otwarcia muzeum – $ 20 i 14 dolarów. Telefon: 212-542-0566, więcej szczegółów na momath.org

Marta Kustek
Zdję,cia: momath.org


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *