“Chcesz żyć długo, ucz się!”

czytanie.ksiazek

Już wkrótce będę życzyć wielu osobom Szczęśliwego Nowego Roku 2013! Zdrowego roku!

Tym razem chcę również dodać – roku spędzonego nad książkami.

Długie życie, jak dowodzą naukowcy, jest skutkiem nie tylko kochającej rodziny, przyjaciół, dostatku pieniędzy i braku stresu. Kilka lat więcej spędzonych w szkole można przełożyć na kilka lat dłuższego życia jak donosi Krajowy Instytut d/s Starzenia się (National Institute on Aging).

Skąd taka informacja?

W 1999 roku Adriana Lleras-Muney, absolwentka Columbia University, szukała tematu do swojej pracy doktorskiej i trafiła na publikację trzech ekonomistów z lat 60-dziesiątych, którzy sugerowali, że należy inwestować więcej w naukę niż w opiekę zdrowotną, by osiągnąć dłuższe życie.

Ale jak to zbadać?

Lleras-Muney postanowiła przestudiować dokumenty sprzed około 100 lat, gdy różne stany wprowadzały w życie dłuższy obowiązek nauki dla dzieci z 6 lat do 7 w szkole.

A potem porównać dane ze spisu ludności jak długo ludzie żyli przed i po wprowadzeniu zmian w edukacji. Owszem, zajęcie czasochłonne i trudne, oznaczające dużo czasu spędzonego w różnych stanowych archiwach.

Ale opłaciło się. Naukowiec ustaliła, że średnia długość życia człowieka, który był w wieku 35 lat wydłużyła się o rok i pół dzięki temu, że był jako dziecko o rok dłużej w szkole.

Wyniki badań zaowocowały nie tylko publikacjami w prestiżowych magazynach, ale Lleras-Muney została profesorem na Princeton University.

Badania nad zależnością między latami nauki w szkole i zdrowiem prowadzone są w różnych krajach m. in. w Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie wyniki potwierdzają, że im dłużej jesteśmy w szkole, tym dłużej żyjemy.

„Mniej wykształceni ludzie mniej planują swoją przyszłość, żyją obecną chwilą – mówi Lleras-Muney. – A to źle odbija się na zdrowiu.

A zatem, kochani, do książek!

Danusia Świątek