„Jasełka dla Polaków w New Jersey”

Uczniowie szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah nie tylko wystawiają Jasełka w ramach szkolnych obchodów świątecznych, ale również w pierwszą niedzielę stycznia, dają specjalne przedstawienie dla Polaków w New Jersey.

To już tradycja od 1995 roku, czyli od początku istnienia szkoły. – Mówi dyrektor Teresa Osadnik. – Inicjatorką
i organizatorką Jasełek naszej szkoły dla Klubu Polskiego w New Jersey była pani Anna Zujewicz, jego długoletnia działaczka. Przez lata pani Ania współpracowała ze szkołą i pomagała przy organizowaniu Jasełek.

Do dziś używane są stroje dla Trzech Króli, podarowane przez panią Zujewicz.

DSC_0008

W tym roku Jasełka przygotowały dzieci pod opieką nauczycielki Agnieszki Hakkenberg.

Bardzo przejmowałam się, bo to moje pierwsze tego typu doświadczenie. – Zwierza się. – Scenariusz Jasełek był dosyć długi i muszę powiedzieć, że trudny. Z ogromną przyjemnością przyglądałam się jak dzieci z dużym zaangażowaniem podeszły do występów. Szybko nauczyły się ról i przygotowały choinkowe dekoracje. Chętnie słuchały moich opowiadań o polskich tradycjach kolędników, kolędowania i święta Trzech Króli. – Dodaje Hakkenberg.

DSC_0002

Wszystkie dzieci przeżywały Jasełka na swój sposób.

Po raz drugi jestem Maryją. – Opowiada 13-letnia Paulina Kanburiyan. – Pierwszy raz byłam jako mała dziewczynka, ale dopiero teraz doceniłam rolę, jaką odegrała Maryja w naszej religii. Strój uszyła moja mama
i to też było dla mnie ważne.

Jasełkowanie to piękna polska tradycja, która nie tylko wzbogaca naszą kulturę, ale łączy Polaków w Ameryce. Wróci ona do polskiej szkoły w Mahwah także i w tym roku.

A póki co uczniowie Jasełkowymi słowami życzą czytelnikom:

Zdrowia, szczęścia winszujemy,
Na ten Nowy Rok.
Bądźcie, Państwo, szczęśliwymi,
Oraz błogosławionymi
Na ten Nowy Rok.

Danuta Świątek

3 Responses to „Jasełka dla Polaków w New Jersey”

1. Mariusz January 10, 2013 at 2:44 pm

Wszystkim aktorom, gratuluje wspanialego wystepu – byliscie SWIETNI!
    Panu Andrzejowi i pani Marcie z tegoz wlasnie portalu, dziekuje ze mieli czas na przybycie do naszej szkoly i udokumentowanie tej radosnej uroczystosci.

2. Filochowska January 11, 2013 at 10:48 am

Dzieki Danusi za relacje, dzieki rodzicom, ze pamietaja o tradycjach, dzieki dzieciakom za piekny wystep…
    Pozdrawiam wszystkich z dalekiego, deszczowego Londynu

3. Hanna January 11, 2013 at 4:46 pm

Wspanialy projekt i zadziwiajaco wspaniale wykonanie!
    Jestem pelna podziwu dla nauczycieli, rodzicow i uczniow.
    Gratuluje i zycze nastepnych sukcesow.