Film animowany “Każde dziecko”

“Każde dziecko” (“Every child”) w reżyserii Eugeniusza Fedorenko to krótki film animowany wyprodukowany
w 1979 roku przez National Film Board of Canada we współpracy z UNICEF. Film nawiązuje do deklaracji UNICEF na temat praw dziecka, do tego, że “każde dziecko ma prawo do nazwiska i obywatelstwa w momencie urodzenia”.

Przedstawia historię dziecka odrzucanego z każdego domu, a następnie znalezionego przez dwóch włóczęgów, którzy dają mu miłość i opiekę. Pokazuje sytuacje z życia ludzi, którzy czasem postrzegają posiadanie dzieci jako przeszkodę w rozwijaniu swojej kariery, w prowadzeniu spokojnego życia bez nadmiaru obowiązków, przeszkodę w relacjach między kobietą a mężczyzną, wybierają psa zamiast dziecko.
W 1980 roku film otrzymał Oscara za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy.