“Z jakiej rodziny jest kangur?”

kangur

– Z jakiej rodziny jest kangur?
– Kangur jest torbaczem. To znaczy, że ma torbę, w której siedzą młode kangury.

Pytanie zadaje i sam na nie odpowiada 8-letni Antoś, mój uczeń w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. Antoś przygotował informacje o kangurze w Power Point na komputerze. Koleżanki i koledzy uważnie słuchają i patrzą na slajdy, gdy chłopiec zręcznie obsługuje program.

– Czym odżywia się kangur?
– Gdzie mieszka?

Padają pytania. Antoś czyta swoje odpowiedzi pisane po polsku. Na koniec dostaje brawa! Zasłużone.

Dałam chłopcu dodatkowe zadanie domowe, by przygotował kilka faktów o kangurach i opowiedział w klasie. Moi uczniowie bardzo lubią słuchać, gdy opowiadam im o zwierzętach. Antoś sam zdecydował, że zrobi prezentację w Power Point. Przeszedł moje oczekiwania.

– Czy to było trudne zadanie domowe? – pytam.
– Nie. Przyjemne! – odpowiada, uśmiechając się do mnie. – Trochę pomógł mi brat – dodaje.

Jego brat Olo ma 10 lat i też jest moim uczniem.

Serce mi szybciej zabiło. Moim marzeniem jest dawać dzieciom zadania domowe, które robią z przyjemnością.

Czasem trzeba iść na kompromis z książką do gramatyki w sobotniej szkole i urozmaicić zadanie domowe.

Danuta Świątek
Nauczycielka 5 klasy w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ