DPS

Film “Blinky & Me” Tomasza Magierskiego w polskich szkołach

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Blinky promo

Bardzo ciekawą propozycję dla polonijnych szkół na wschodnim wybrzeżu USA przygotował zespół promujący najnowszy film Tomasza Magierskiego “Blinky & Me”. Na życzenie zainteresowanych placówek, film będzie wyświetlany w ich szkole, a emisji towarzyszyć również będzie spotkanie z jego reżyserem, Tomaszem Magierskim. Nasz portal objął prezentację filmu w polskich szkołach swoim patronatem.

„Blinky & Me” to niezwykła podróż do przeszłości, w którą Yoram Jerzy Gross zabiera pięcioro wnuków, by pokazać im kraj swego pochodzenia i ukochany Kraków. My, widzowie wyruszamy razem z nimi: 5-letnią Sachą, 12-letnimi Sabiną i Nakishą, 14-letnią Sophie i 15-letnim Oscarem. Dzieci z podziwem i zdumieniem słuchają historii dziadka ukrywającego się w ponad 70 miejscach okupowanej Polski między innymi w Wieliczce, Grębałowie, Warszawie i w Otwocku. Yoram do dziś się pamięta otrzymywaną od ludzi bezinteresowną pomoc. Zawarte w takich warunkach przyjaźnie sprawdzają się nawet po siedemdziesięciu latach rozłąki…

Yoram Jerzy Gross z wnuczkami

Yoram Jerzy Gross z wnuczkami

Film opowiada o niezwykłej historii pochodzącego z Polski Yorama Jerzego Grossa, pioniera australijskiego kina animowanego. Jedną
z najbardziej znanych cech filmów tego nazywanego australijskim Disneyem twórcy jest to, że nie zawierają one przemocy. Ponadto, jak zauważył w swoim dokumencie Tomasz Magierski, w każdym z nich zawarty jest element prywatnych przeżyć ich autora.

Wojenne losy zetknęły Jerzego z Żegotą, Ireną Sendlerową i Władysławem Szpilmanem. Film stanowi osobliwą lekcję historii. Narracja opowieści jest prowadzona naprzemiennie przez Yorama i jego wnuki. Wyprawa okazuje się dydaktycznym i wzruszającym przeżyciem nie tylko dla wnuków Jerzego, ale i dla widza, który zostaje zaskoczony nowym sposobem opowiadania o wojnie i holokauście. Postawiony w takiej sytuacji odbiorca będzie zmuszony ponownie zastanowić się nad absurdem przemocy, nietolerancji i nienawiści.

Film zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012 we Wrześni, dwie nagrody: publiczności oraz Brązowego Warszawskiego Feniksa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy 2012, Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End 2012.
Jest rekomendowany do szerokiej dystrybucji w Polsce i zagranicą przez Gabinet Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ze względu na bohatera, jego niezwykłe losy i obraz Polski, który wyłania się z jego wspomnień. Dotychczas był wyświetlany m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Atlancie, Tel Awiwie, Jerozolimie, Sydney i Canberze.

Projekcja filmu dla dzieci, nauczycieli i rodziców jest doskonałą okazją do przybliżenia najmłodszemu pokoleniu Polaków ważnych fragmentów polskiej historii, okazją do rozmowy na ten temat, refleksji i wniosków. Zachęcamy dyrektorów polskich placówek do kontaktu z organizatorami i zarezerwowania terminu pokazu. Reżyser Tomasz Magierski przybliży uczniom czas historyczny prezentowanych wydarzeń, a po projekcji odpowie na pytania publiczności. Cena biletu do uzgodnienia.

Zainteresowane szkoły proszone są o kontakt:
annatarnawska2010@gmail.com, tmagierski@gmail.com, lub tel. (212) 721-9819

Trailer filmu: http://tomaszmagierski.com/blinky-me/

Patron medialny akcji: portal DobraPolskaSzkola.com

DPS

One Response to Film “Blinky & Me” Tomasza Magierskiego w polskich szkołach

  1. rychoo February 28, 2013 at 6:53 pm

    Dobry przykład edukacyjny Danusiu nie ma prawa być zły, tym bardziej gdy edukatorem jest osoba bliska, dzieląca się właznymi przeżyciami …

    Gratulacje!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *