“Coraz więcej młodych Polaków w USA wybiera studia w Polsce” – relacja z Targów Edukacyjnych 2013 w Nowym Jorku.

W niedzielę odbyły sie II Targi Edukacyjne Uczelni Polskich w Nowym Jorku, które zorganizowały: Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Konsulat RP i Stowarzyszenie Manko z Polski.

Przyciągnęły one wielu rodziców i sporo młodzieży, którzy chcieli zasięgnąć szczegółowych informacji na temat studiów w Polsce. W konsulacie pojawili się przedstawiciele 13 uczelni m. in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Poznan University of Medical Sciences, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku.

17-letnia Marta Przybyłowska marzy o studiowaniu medycyny w Polsce.
– Dopóki dzisiaj nie przyszłam na targi, myslałam, że mam tylko jedną opcję nauki w Warszawie. – Mówi Marta. – Ale teraz okazuje się, że opcje w Poznaniu i Krakowie też są do rozważenia. Komputer nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami szkół. Bardzo ucieszyłam się, gdy dowiedziałam się, że mogę zdawać egzaminy wstępne z biologii, chemii i fizyki w Nowym Jorku i nie muszę jechać do Polski.

Jej mama, Teresa Zielik, zadowolona jest, że usłyszała informacje praktyczne np. jak daleko jest z akademika na zajęcia i jak dojechać na uczelnię.
– Takie informacje są bardzo ważne dla matki, żeby nie martwiła się o dziecko, które wyjedzie do innego kraju. – Mówi pani Teresa. – Nie martwię się też o pożyczkę na studia, bo nauka w Polsce jest dużo tańsza niż w USA. Damy sobie radę. – Dodaje.

Na targi przyszli rodzice nie tylko, żeby więcej dowiedzieć się o szkołach, ale również uzyskać informacje
o letnich ofertach, połączonych z nauką języka polskiego w Polsce. Tylko jedna uczelnia, Uniwersytet Jagielloński, ma propozycję dla młodzieży w wieku od 14 do 17 lat.

– Byłoby dobrze, żeby syn po raz pierwszy wyjechał na zorganizowany obóz do Polski. – Mówi Anna J.
z Nowego Jorku, matka 15-letniego Patricka. – Inaczej wygląda obóz zorganizowany dla młodzieży spoza Polski
i dla tych, którzy na stałe mieszkają w Polsce.

Pomagają kontakty z rówieśnikami z różnych krajów, którzy przylecieli do Polski i razem poznają kraj, jego kulturę i rozwijają znajomość języka.

– Oferujemy bardzo ciekawy program zajęć w ramach Lata Odkryców. – Mówi Piotr Horbatowski, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie na UJ. – Młodzież będzie miała co robić od rana do późnej nocy. Oferujemy 45 godzin zajęć językowych i mnóstwo atrakcji takich jak np. zwiedzanie Krakowa, Wieliczki
i Zakopanego. Będzie dzień folkloru, dzień szlakami polskich smaków i historii Polski. Będą warsztaty taneczne, projekcje filmowe i zajęcia sportowe.

Lato Odkrywców jest organizowane w dwóch terminach: od 7 do 20 lipca i od 28 lipca do 10 sierpnia. Dwutygodniowe turnusy kosztują 3260 złotych, plus koszt przelotu pokrywany przez obozowicza. Na każdym
z nich może być 40 uczestników.
– W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Lato Odkrywców i to był ogromny sukces. – Mówi Horbatowski. – W tym roku ofertę rozszerzyliśmy na dwa terminy.
W ubiegłym roku młodzież z USA stanowiła 15 procent uczestników.

Patrick J., który rozmawiał z przedstawicielem UJ, bardzo zainteresował się wyjazdem do Krakowa na lato. Patrick nie chce studiować w Polsce, marzy o nauce na MIT w Bostonie, ale chętnie
pojedzie na wakacje do Polski.

Kogo zabrakło podczas targów? Byłych studentów z USA, którzy wyjechali do Polski i wrócili z dyplomami do Ameryki.
– Może w przyszłości uda się nam zorganizować w ramach targów również spotkanie z tymi osobami, by opowiedziały jak potoczyło się im życie. – Mówi Maria Paździor, prezes okręgowy na New Jersey i Pensylwanię w Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Koniecznie! Zwłaszcza, że wielu rodziców zastanawia się jak to będzie z nostryfikacją dyplomów z Polski w USA.
– Zauważyłam, że jest grupa rodziców, która sama przeszła trudny proces nostryfikacji swoich dyplomów i nie chce, żeby ich dzieci borykały się z tymi samymi trudnościami. – Mówi Paździor. Druga grupa rodziców, zdaniem rozmówczyni, to ci rodzice, którzy boją się, że studia w Polsce oznaczają duży stres dla dzieci. – One nie są przyzwyczajone do ustnych egzaminów. – Dodaje Paździor.

Rozmowy z osobami, które wyjechały do Polski na studia i wróciły z dyplomami do USA mogą bardzo pomóc
w przyciąganiu młodych Polaków na polskie uczelnie.

Czekamy zatem na kolejne Targi Edukacyjne z nowymi ofertami uczelni z Polski i ich absolwentów, którym powiodło się w Ameryce.

Danuta Świątek

PS. Szczegółowe informacje o programie LATO ODKRYWCÓW www.plschool.uj.edu.pl