DPS

“Wszyskie dzieci wygrały”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

DSC_0292

23 marca w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku odbył się coroczny Konkurs Bajek, Baśni i Legend Polskich dla Dzieci, których organizatorem jest The Polish American Teachers Association.

„Wszystkie wygrałyście, bo jesteście z nami” – powiedziała do dzieci Bernadette O’Keefe, prezydent organizacji.

Nie ma tu przesady, bo każdy uczestnik zdobył wiedzę na temat wybranej przez siebie legendy, baśni, czy wiersza i wysłuchał innych prezentacji, przygotowanych przez pozostałych uczestników konkursu, który był ich prawdziwą skarbnicą. Nie zabrakło legendy o Smoku Wawelskim, Lajkoniku, Popielu, Wiśle, toruńskich piernikach, diable Borucie, warszawskiej Syrence czy wężowej wdzięczności.

Prezentacje odbyły się w dwóch kategoriach; w języku polskim i angielskim. 20 uczestników konkursu, w wieku od 9 lat do 12, przyjechało z 11 szkół w stanach Nowy Jork i New Jersey. Każde wystąpienie trwało nie dłużej niż 5 minut. Jurorzy oceniali uczestników m. in. wymowę, kontakt wzrokowy z publicznością, tempo prezentacji
i kostiumy.

Za prezentację w języku polskim, pierwsze miejsce otrzymała Karolina Kotula z Polskiej Szkoły Jagiellonów
w Passaic, NJ, która opowiadała o głowach wawelskich.
„Ćwiczyłam 3 tygodnie i czułam się przygotowana” – mówi laureatka.

Drugie miejsce przypadło Kayi Sławeckiej-Williams z Polskiej Szkoły przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie, która przedstawiła legendę pt. „Warkocz królewny Wisły”. „Wybrałam tę legendę, bo bardzo mi się podobała i nie było trudno się jej nauczyć” – zwierza się Kaya.

A trzecie miejsce zajęła Gabriela Wojnar ze Szkoły Języka Polskiego przy Parafii Św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, która deklamowała wiersz „Kwoka” Jana Brzechwy.

Za wystąpienie w języku angielskim, pierwsze miejsce dostała Sylvia Ossowska-Grzybek z Polskiej Szkoły przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza, która opowiedziała legendę o gołębiach krakowskich. Drugie miejsce zajęła Marta Pawka ze Szkoły im. Janty – Połczyńskiego w Lakewood, NJ, która przygotowała bajkę o królewnie zaklętej w żabę.

Trzecie miejsce przypadło dla Erica Erszkowicza z Polskiej Szkoły Jagiellonów w Passaic, NJ, za legendę
o królu chłopów.

Wyróżnieni zostali też uczniowie: Olivia Puzio, Jesscia Opalka, Oliver Jedrezyk , Mateusz Wolak, Dominik Tracz
i Karolina Palac.

Wręczono nagrody pieniężne, książki, czekoladki i dyplomy.

Sponsorami konkursu byli: The Polish American Teachers Association, Atlas Savings Bank, Jubilat Deli, Kasper Deli, Polish National Alliance, Maria Sklodowski-Curie Professional Business Women’s Association, Polish & Slavic Federal Credit Union, Pulaski Association of Business & Professional Men, Pulaski Parade Committee.

Teraz wszyscy uczestnicy konkursu mogą czuć się jeszcze bardziej dumni ze swojego polskiego pochodzenia, bo znają piękne polskie baśnie i legendy.

Gratulacje!

Danuta Świątek

DSC_0228

DSC_0224

DSC_0220

DSC_0211

DSC_0163

DSC_0154

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *