“Blinky i… nasze rodziny”

Tomasz Magierski i uczniowie Polskiej Szkoly w Mahwah NJ/ Fot. Mariusz Gajewski

Są różne gatunki filmów, ale szczególnie ważne dla dzieci i rodziców są te, które inspirują. Do tego gatunku można zaliczyć „Blinky & Me” Tomasza Magierskiego.

Film opowiada historię Yorama (Jerzego) Grossa (obecnie 86-letniego), znanego animatora w Australii, który urodził się w Krakowie. Bohater, zabiera swoje wnuki do Polski, by im pokazać miejsca swojego dzieciństwa
i młodości. Magierski z kamerą podąża za nimi i rejestruje ich doświadczenia i wypowiedzi. Odwiedza też obecną ojczyznę Grossa, Australię.

Reżyser i jego film zawitali do naszej Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

– Dlaczego pan nakręcił taki film? – zapytał jeden z uczniów?
– Podobał mi się mój bohater, bo jeszcze żyje, tworzy, kocha Polskę, kocha Kraków, nie lubi wojny, jest humanistą i jest wesoły – odpowiedział Magierski.

Ma rację, bo bohatera jego filmu od razu można polubić.

Wiele cech charakteru ludzi, których Gross zapamiętał z dzieciństwa, można odnaleźć w jego animowanych filmach o misiu koali, w serii „Blinky Bill”. Magierski zręcznie wplótł scenki z tych filmów do swojego dokumentalnego i wzruszającego filmu.

– Teraz macie zadanie domowe. Niech wasze babcie i dziadkowie opowiedzą wam swoje życiowe historie – powiedział reżyser. – Obecnie tak łatwo można nakręcić film, nawet używając telefon.

Właśnie, trzeba zachowywać historię rodziny, bo przecież każda z nich ma swojego bohatera.

Danuta Świątek