DPS

Już cała polonia zaczyna czytać dzieciom. Cz. 2

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Poprzez codziennny rytuał czytania budujemy z dzieckiem więź” – powiedziała Elżbieta Olszewska, dyrektor programowa Fundacji ABCXXI, podczas inauguracji projektu „Cała Polonia czyta dzieciom” na wschodnim wybrzeżu USA. – “A więź jest podstawą funkcjonowania dziecka. Dzieki niej ono czuje sie w życiu bezpieczne. Tą więź budujemy poprzez codzienne spędzanie z dzieckiem czasu; nie na wspólnych zakupach czy oglądaniu telewizji, ale na wspólnym czytaniu. Korzyści wielorakie – dziecko ma zaspokojone potrzeby emocjonalne,
a jednocześnie uczy się języka.”

Elżbieta Olszewska wraz z Ireną Koźmińską, prezesem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” były specjalnymi gośćmi na konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię czytania dzieciom książek. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia, 2013 r. w Polskim Konsulacie RP w Nowym Jorku. Obok dziennikarzy wzięli w niej udział również nauczyciele polskich szkół w USA oraz przedstawiciele polonijnych organizacji. Uczestnicy dzielili się swoimi obserwacjami oraz pomysłami dotyczącymi wielu ważnych problemów związanych z wychowaniem
i nauczaniem polonijnych dzieci.

Jak przekonać polonijnych rodziców do czytania swoim dzieciom? Jak zachęcić dzieci do sięgania po książki
w języku polskim? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając książki dla naszych dzieci? Jak rozpoznać książkę wartościową od szkodliwej dla naszego dziecka? Czy można stworzyć modę na czytanie
w polskich rodzinach w USA? Te i inne pytania padały na dyskusji w trakcie spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części relacji ze spotkania.
Zdjęcia: Andrzej Cierkosz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *