DPS

“Tydzień bez pieluchy”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

go-diaper-free-week-2013

– Matka trzyma dziecko nad koszem na śmieci, które załatwia swoje potrzeby na ulicy w Nowym Jorku? Czy możesz wyobrazić sobie taką sytuację? – pyta dziennikarz radiowy koleżankę przy mikrofonie.

Słucham radia, gdy prowadzę auto.
Kobieta śmieje się.

– Nawet po psach trzeba sprzątać, a jak to będzie z dziećmi, gdy matka nie zdąży dobiec do kosza? – zastanawiają się radiowcy.

Nie, to nie jest spóźniony dowcip primaaprilisowy.
W Nowym Jorku trwa Go Diaper Free Week czyli „Tydzień bez pieluchy” od 21 do 27 kwietnia. Tydzień bez pieluchy dla dziecka, nawet malutkiego.

Googluję informacje na temat akcji i trafiam na propagatorkę wychowania bez pieluchy, Adriane Stare z Greenpointu na Brooklynie, która prowadzi sklep „Caribou Baby” z ekologicznymi produktami dla dziecka i matki. Wykonuję telefon. W słuchawce słyszę pogodny głos 32-letniej kobiety, która chętnie opowiada o swojej działalności.
„W drugi wtorek miesiąca organizuję darmowe spotkania dla rodziców, którzy chcą wychować swoje pociechy bez pieluchy” – mówi. „Czasem przychodzi 5 osób, a niekiedy 20 i wymieniamy się swoimi doświadczeniami”.

Adriane, 4-miesięcznego syna, też próbuje wychować bez pieluchy.
– Znasz swoje dziecko, więc potrafisz rozpoznać sygnały jak np. marudzenie, które świadczą, że za chwilę ono chce załatwić swoje naturalne potrzeby – mówi.
Nie każda matka ma czas, by sprawdzać wszystkie sygnały i zawierza wygodnym pieluchom. Na długo, czasami na 3-4 lata.

Nie koniecznie trzeba przyłączyć się do akcji Tydzień bez pieluchy, ale warto zastanowić się kiedy rozstać się z pieluchami. A jak przyjdą chwile zwątpienia, czy aby nie za wcześnie, można przyłączyć się do grupy rodziców, którzy są na podobnym etapie.

Zainteresowanych odsyłam na portal www.cariboubaby.com

Danusia Swiatek

massage_therapist copy1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *