DPS

Ostroda 2013: ” Ścieżki ku Polsce”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Uczestnicy IV Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie.

Uczestnicy IV Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie.

IV Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych Łączy nas Polska.
Korespondencja własna z Ostródy.

“Moja babcia urodziła się na Ukrainie, uczyła mnie języka polskiego. Teraz ja jestem babcią i uczę swojego wnuka języka polskiego. Tak rozumiem słowo wierność, która rodzi się z miłości do tego co polskie.”- mówi Walentyna Staruszko z Ukrainy, gdy pytam jak odebrała słowa ks. arcybiskupa Edmunda Piszcza, który przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie. Ksiądz arcybiskup, historyk, erudyta, zakończył swoja homilię przesłaniem: “Niech trwa w was wierność Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi”.

Drugi dzień zjazdu obfitował w wiele wątków patriotycznych. Jarosław Narkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej, pedagog, polityk Akcji Wyborczej Polków na Litwie mówił o tym, że dzielą nas góry, morza
i czas, a łączy wiara i miłość do ojczyzny.

Kanclerz dr Aleksander Socha, zastępca rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uczelni, w której gościliśmy zwiedzając nowocześnie wyposażony Wydział Biologii, przypomniał, że 20 milionow Polaków żyje poza granicami Polski.
“Wszędzie są nasze ślady, wszędzie mieszkają nasze rodziny. W polityce i ekonomii jest kryzys, ale nie może być kryzysu w więzi z krajem. Tym, którzy te więzi budują należy się szacunek.” – kierował pochwały w stronę nauczycieli.

Padały piękne słowa o tym, że znajomość języka służy smakowaniu Polski w całym jej bogactwie.
“Jestem pod wrażeniem waszej pracy. Nauczanie języka polskiego to nie jest tylko nauczanie i może zabrzmi to patetycznie, ale jest to nauczanie miłości do kraju.” – mówił prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Longin Komołowski.

W przepięknym budynku Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Zjazdu i wręczenie srebrnych medali i wyróżnień, które w tym roku przypadły
w udziale członkom Nordyckiej Oświaty Polonijnej, padło mnóstwo ciepłych słów pod adresem ofiarności, poświęcenia i trudu nauczycieli pracujących w służbie na rzecz dzieci. Piotr Bonisławski, wiceprezes Stowarzyszenia, organizator Zjazdu wymieniał po kolei kraje reprezentowane na spotkaniu. Wspomniał, że cztery lata temu zaczynano od zwykej konferencji, która przerodziła się w cykliczne wydarzenie o dużej światowej randze, która jest pewnego rodzaju modelem wsparcia dla oświaty polonijnej.

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej

Uświetnieniem pierwszego dnia zjazdu był wspaniały koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej, który brawurowo zagrał Symfonię Fantastyczną H. Berioza.

Gdy późnym wieczorem wróciliśmy do Domu Polonii w Ostródzie, obsługa witała nas winem, stołami przyozdobionymi żywymi kwiatami i późną smaczna kolacją. Nad całością przygotowań czuwała niezmordowana dyrektor Katarzyna Nicolaou.

Tekst i zdjęcia: Bożena Chojnacka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *