Królowa Jadwiga czyli pierwsza matura!

Nicole Krzyzanowski

„Kiedy Jadwiga miała 11 lat powiedziano jej, że poślubi księcia Litwy, starszego od niej o 40 lat” – powiedziała 16-letnia Nicole Krzyżanowski podczas egzaminu maturalnego, który zdawała przed nauczycielami, rodzicami
i uczniami w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

Przysłuchujący się prezentacji w PowerPoint ciężko westchnęli.

Cieszę się w myślach, że żyjemy w XXI wieku i małe dziewczynki nie muszą wychodzić za mąż.

Z zapartym tchem słuchałam Nicole, która z dużym opanowaniem relacjonowała fakty z życia Królowej Jadwigi
i realiów historycznych w Polsce i Europie do 1384 roku.

A potem pałęczkę historyczną przejął 16-letni Mateusz Rostek, który spokojnym głosem analizował ten sam temat, tym razem do czasu śmierci królowej.

„Jadwiga pokazała Europie co to jest tolerancja, demokracja i równość narodów. Dzięki niej przez wiele lat Polska stała się schronieniem dla prześladowanych w Europie” – mówił Mateusz.

Cieszyłam się słuchając dwojga młodych ekspertów, nie tylko dlatego, że ich prace były ciekawe i przemyślane, ale również, że inni uczniowie mogli zapoznać się z nimi.

Mateusz Rostek I dyrektor Teresa Osadnik

„W przygotowaniu prac maturalnych skorzystaliśmy z książek w naszej szkolnej bibliotece i materiałów
w Internecie” – powiedziała Nicole.

„Królowa jest inspiracją dla mnie, bo poświęciła się sprawom Polski” – wyznał Mateusz.

A Nicole i Mateusz są inspiracją dla swoich rówieśników i młodszych koleżanek, i kolegów, by decydowali się na maturalny egzamin w przyszłości.

„To był wielki dzień w naszej szkole, bo pierwszy raz mieliśmy maturę w historii naszej 18-letniej placówki” – powiedziała dyrektor Teresa Osadnik.

Gratulacje dla Nicole i Mateusza.

Danuta Świątek