DPS

Refleksje po zjeździe w Ostródzie: Irena Seliwan z Białorusi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Irena Seliwan,

Irena Seliwan, dyrektor Analityczno-konsultacyjnego centrum nauki języka polskiego MOST, Białoruś

Myśl przewodnia przed Zjazdem: oczekiwanie na spotkanie znajomych twarzy i osób za którymi już zdążyłam się stęsknić; chęć poznania nowych osób i nawiązania kontaktów, które mogą ale nie muszą koniecznie zaowocować.

Dla mnie wyjazd na kolejny Zjazd do Ostródy to połączenie wyjazdu sentymentalnego (gdyż przez 4 lata mieszkałam i studiowałam w województwie warmińsko-mazurskim) z możliwością dokształcenia się
i poszerzenia mojej wiedzy zarówno tej prywatnej jak i zawodowej.

To poszukiwanie osób/organizacji z którymi można realizować wspólne projekty i budować plany na przyszłość.

To bezcenna wymiana doświadczeń dotyczących różnych sfer połączonych nauczaniem języka polskiego poza granicami Polski.

Odkryciem i miłym zaskoczeniem dla mnie była prezentacja działalności Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej, zrzeszającej, moim skromnym zdaniem, niezależnych liderów i ambitnych osób myślących bardzo nowocześnie.

Z uwagi na dziwne białoruskie warunki życia i pracy (związane z ograniczeniem swodoby mówienia, działań
i spotkań) – zabieram ze sobą z Ostródy cenny bagaż, który składa się z wymiany zdań i poglądów z uczestnikami Zjazdu, obrazki naszych wspólnych biesiad tych formalnych i, szczególnie, tych nieformalnych, zakodowane
w pamięci twarze “ludzi-instytucji”.

Jestem wdzięczna gościnnym organizatorom za możliwość udziału po raz drugi w tym wspaniałym przedsięwzięciu i możliwość spędzenia czasu w towarzystwie pasjonatów, ludzi “żyjących polskością” w różnych zakątkach świata.

Cieszę się również z tego powodu, że w pododnych spotkaniach bierze udział coraz większe grono ambitnych młodych przedstawicieli Polonii i Polaków z całego świata.

Irena Seliwan
Dyrektor Analityczno-konsultacyjnego centrum nauki języka polskiego MOST

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *