DPS

Terapeuta Rodzinny radzi. Jak pomóc synowi, by był bardziej otwarty?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

chlopiec.austystyczny

Mam 7-letgo syna, u którego nie stwierdzono autyzmu, ale jest on chłopcem bardzo zamkniętym w sobie. Na lekcji odzywa się tylko, gdy jest zapytany przez nauczyciela. Na przerwie bawi się sam. Nigdy nie zaczyna rozmowy pierwszy z innym dzieckiem. Jak mogę pomóc synowi, żeby był bardziej otwarty? Martwię się, że nie ma kolegów.
Renata, Brooklyn

***

Pani Renato,

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było otwarte, pełne odwagi i nie miało trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Jednak wzmacnianie takich postaw wymaga praktyki. Jedne dzieci są bardziej odważne i towarzyskie z natury, inne potrzebują pomocy w tej dziedzinie.

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie innych, szczególnie własnych rodziców. Chcąc pomóc synowi wzmocnić jego wiarę w siebie może Pani zacząć od zachęcania syna do wyrażania własnego zdania i pytania go: „Co o tym sądzisz?” albo „Co, twoim zdaniem, będzie lepsze?”. Jeśli z czymś się Pani nie zgadza, warto o tym powiedziec dziecku i zaproponowac inne rozwiązanie lub kompromis. Syn nauczy się , w jaki sposób przedstawiać swoje argumenty i ich bronić. Taka codzienne praktyka da mu świadomość, że jego zdanie się liczy. Gdy Pani zauważy, że syn wyraża swoje zdanie wobec kolegów należy go pochwalić, zachęcając syna do większej swobody w wyrażaniu zdania.

Warto również zapisać syna do grupy, tzw. Social Skills Group. Dadzą one synowi okazję do lepszego zrozumienia oczekiwań i zachowań społecznych. Polecam rownież wspólne oglądanie filmów i czytanie książek. Książki rozwijają wyobraźnie i mogą pomóc Pani synowi w nawiazywaniu kontaktu z rówieśnikami przez czytanie dialogów, historii bohaterów, a także dadzą okazję do rozmowy o danej książce i podzielenia się wrażeniami.

Polecam również poćwiczyć z synem różne sytuacje, przygotowując go do prawdziwych wydarzeń. Dzieci chętnie uczą się przez zabawę i lepiej zapamiętują informajce. Role Playing to świetna okazja by przygotować syna do trudnych lub nowych sytuacji. Taka praktyka pomoże synowi czuć się bardzie swobodnie, bez presji danej chwili lub otoczenia. Kiedy syn nabierze troszkę praktyki, warto zaczecić go by zaprosił kilku kolegów kolegów do wspólnej gry w piłkę lub obejrzenia filmu.

Pamiętajmy, że na otwartość dziecka ma wpływ całe jego otoczenie. Dlatego starajmy się zadbać o miłe miejsce spacerów, wybierajmy place zabaw, na których dzieci bawią się wspólnie, a także zachecajmy je by bawili się z kolegami w gry i zabawy które zachęcają rozmowę, współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów (np. gry planszowe, gra w piłkę, budowanie z kloców czy gałęzi).

Pozdrawiam serdecznie,

Magda Gęsiarz-Occhicone, terapeuta rodzinny
www.njfamilytherapy.com
Tel. 845-642-6697

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *