DPS

„Zniżkowy bilet dla polonijnego ucznia?”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

imagesPiS złożył w Sejmie projekt ustawy, która zakłada uprawnienia uczniów i nauczycieli ze społecznych szkół sobotnich poza granicami Polski, do zniżkowych biletów na środki publicznej komunikacji i do muzeów
w Polsce. Warunek: placówki muszą być zarejestrowane w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG).

Jestem realistką i zdaję sobie sprawę, że podatki od moich dochodów płacę wyłącznie w USA. Nic z nich nie trafia do polskiego budżetu. Ale jeśli polski rząd co roku ustala budżet na finansowanie różnych polonijnych inicjatyw, to może rezygnując z jednej z nich, pokryje koszty dofinansowania biletów?

A może nie trzeba zabierać pieniędzy z innych projektów dla Polonii, bo przecież wakacyjny napływ zagranicznych Polaków, jest również niezłym źródłem dochodów dla sektora turystycznego nad Wisłą?
Około 20 milionów osób na świecie przyznaje się do polskiego pochodzenia, czyli prawie połowa populacji Polski.
A w sobotnich szkołach uczy się zaledwie około 40 tys. dzieci.

Poza tym polska legitymacja ucznia dla małego Polaka, wychowanego poza Polską, to piękny element, który łączy nas wszystkich na świecie.

A co myślą inni polonijni rodzice? Zrobiłam małą sondę.

„Cieszę sie, że mam polski dowód osobisty. Sądzę, że moich dwóch synów w wieku 7 i 9 lat, byłoby zadowolonych i dumnych, gdyby dostało polskie legitymacje ucznia. Duma dzieci przewyższa koszty przedsięwzięcia”.
Marta Wesołowska, Copiague

xxx

„Tak, dzieci powinny dostać zniżki. Przecież wydajemy duże pieniądze w Polsce w czasie naszych pobytów.
Nie wydaje mi się, żeby budżet Polski zbiedniał z tego powodu. Przecież tak naprawdę to niewielu skorzysta z tych zniżek na pociągi czy autobusy. Większośc Polaków wynajmie samochody na wakacje (dodatkowy dochód dla polskich biznesów).
Katarzyna Kawalec, New City

Xxx

„Myślę, że bilety zniżkowe należą się dzieciom. To jest przecież promocja Polski, bo zniżkowe bilety pomogą dzieciom poznać kraj ich rodziców i dziadków”.
Małgosia Wiaderkiewicz, Spring Valley.

xxx

„Dobry pomysł z legitymacjami. My, rodzice, podejmujemy dodatkowy wysiłek, by dzieci chodziły do polskiej sobotniej szkoły, to one zasługują na zniżkowe legitymacje. Ta akcja wspiera też polską kulturę”.
Monika Eisenbart, Pomona

“Polskie legitymacje szkolne dla polonijnych uczniów jest, że tak to ujmę “miłym” gestem panów posłów, jednak według mnie, temat ten powinien być na pozycji dużo dalszej na liście omawiawianych problemów związanych polonijnymi szkołami. Panowie posłowie najwyraźniej nie widzą innych, bardziej istotnych, wręcz proszących się o interwencję spraw związanych z polonijnymi uczniami, jak np kwestia dobrych podręczników szkolnych
w polonijnych szkołach, pomoc placówkom mających trudności finansowe, szczególnie tych działających
w miejscach, gdzie jest mniejsza ilość Polaków i wiele innych. To na tych polach między innymi potrzebna jest ich praca i odpowiednie decyzje.”
Marta Kustek
Redaktor Naczelna portalu www.DobraPolskaSzkola.com

Zanotowała:
Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *