DPS

Nietypowy projekt fotograficzny Polek

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_5763

Yatra znaczy pielgrzymka w Hindi. W Hinduizmie miejsca nabywają znaczenia dzięki historiom tworzonym, promowanym i łączonym z konkretnymi geograficznymi lokalizacjami. Hindusi postrzegają Himalaje jako miejsce szczególnie święte, jako metaforę widzenia Boga w każdym atomie uniwersum.

Dwójka polskich fotografów, Martushka Fromeast i Anna Udowicka, zamierzają przygotować pogłębioną narrację fotograficzną o hinduskich pielgrzymkach. Będą pracować zarówno z mieszkańcami miejscowości Syabru Bensi w Nepalu, jak i wykonają tradycyjny dokument fotograficzny podczas Gosaikunda Yatra oraz Nanda Devi Raj Yatra.

W Syabru Bensi bazą projektu będzie piekarnia Polska, jeden z pierwszych polskich projekt pomocowych na terenie Azji Południowej oraz lokalna szkoła znajdujące się w starej części Syabru, leżącej bezpośrednio na pieszym szlaku do Doliny Langtang oraz do jeziora Gosaikunda. W ramach projektu zostanie przeprowadzony 8 – dniowy plener fotograficzny dla dzieci w wieku 6-16 lat mieszkających w wiosce Syabru Bensi. Dzieci nauczą się obsługiwać sprzęt fotograficzny oraz wykonywać atrakcyjne wizualnie obrazy fotograficzne. Przygotują zdjęcia ilustrujące lokalną opowieść związaną z jeziorem Gosaikunda. Wystawa ich prac zostanie pokazana w przestrzeni publicznej w wiosce SyabruBensi w okresie święta Jainai Purima oraz w Kathmandu, a następnie zawędruje też do Polski.

Yatra

Yatra

yatra000001

Syabru Bensi jest jednym z trzech wejść w trasę trekkingową do jeziora Gosaikunda jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Nepalu. Jezioro to jest położone na wysokości 4380 m n.p.m Jezioro Goisakunda.
W czasie sierpniowej pełni, okresie święta Jainai Purima rokrocznie około 25000 pielgrzymów rusza nad jezioro aby dokonać uroczystej ablucji w jego wodach. Jest to prawdziwie ekumeniczny festiwal na który przybywają zarówno Szamani by wykonać swoje rytualne śpiewy i taniec, jak i mieszkancy z calego Nepalu. Równocześnie Hinduistyczni kapłani śpiewają pełną mocy Gayatri Mantra i zmieniają swoje religijne sznury. Wiele osób dokonuje rytualnych ablucji w wodach jeziora, a Rakshya Bbandhan, czerwony lub żółty ochrony sznurek, jest wiązany przez kapłanów wokół nadgarstków zarówno hinduistów jak i buddystów. Jezioro Gosaikund jest symbolem religijnym przybytku boga Shivy.

Według wierzeń religijnych wody jeziora połączone są ze zbiornikiem w świątyni Kumbheshwar w Patan (Dolina Kathmandu), 60 km dalej na południowy wschód. Uważa się, że jezioro powstało od uderzenia ziemi przez święty trójzab boga Shiwy, który po wypiciu trucizny danej mu przez Samudra manthan desperacko pragnął zimnej wody, aby ugasić przytłaczające ciepła.

Po sfotografowaniu pielgrzymki do jeziora Gosaikunda artystki udadzą się do Indii i wezmą udział w Nandadevi Raj Jat Yatra. Pielgrzymka ta jest bardzo rzadkim wydarzeniem. Odbywa się co 12 lat. Ostatnia Raj Yatra miała miejsce w roku 2000. Jest to najdłuższy trekking religijny na świecie. Tysiące wyznawców mijają na swej drodze jezioro Roopkund, owiane sławą dzięki znajdującym się na jego brzegach setkom ludzkich szkieletów.

Lokalna legenda opowiada historię króla Kanauj, Radży Jsdhaval, który ze swą ciężarną żoną, służącymi oraz trupą tancerzy zginął w burzy gradowej w pobliżu jeziora Roopkund. Trasa pielgrzymki przechodzi przez obszary górskie, na których panuje bogini Nanda w kierunku szczytu Gaungati, który jest uważana za mieszkanie jej małżonka, Lorda Shiwy. Wizerunek bogini oraz podarunki dla niej są niesione w procesji przez bosonogich wyznawców, którzy zatrzymują się na noc w kolejnych miejscowościach. Niesionych jest także ponad 300 idoli i kolorowe parasole. Pielgrzymka jest metaforycznym nawiązaniem do wędrówki, którą odbywa kobieta w dniu ślubu, kiedy tradycyjnie przenosi się z domu rodzinnego do domu rodziny męża. Z tego powodu jest ważną metaforą kobiecego losu w tradycyjnej kulturze hinduskiej.

Autorki proszą o finansowe wsparcie projektu, którego szczegółowy opis i konto znajdują się na Kikstarterze: www.kickstarter.com/projects/593383308/hindi-yatras Liczy się każda, nawet najmniejsza wpłata.

Marta Kotlarska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *