Rodzinny terapeuta radzi. Jak wykorzystać szybkie czytanie dziecka?

czytanieMoja 13-letnia córka ma umiejętność szybkiego czytania. W ciągu 3 godzin czyta opasły tom „Harry Pottera”.
Jak wykorzystać tę umiejętność córki? Co z tym zrobić? Nauczycielka córki nie wierzy, że ona czyta tak szybko
i zapamiętuje szczegóły.

Kasia, New City

Pani Kasiu,

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte. Zwłaszcza, że większość zdrowych dzieci rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Ważne jest stymulujące środowisko wychowawcze, w którym stwarzamy dziecku jak najbardziej optymalne warunki do rozwoju. I to jest niezwykle znaczące pole do działań ze strony rodziców dziecka, którzy od jego najmłodszych lat powinni wspierać jego rozwój.

Uważna obserwacja własnego dziecka pomoże we właściwej ocenie, na co w danym momencie warto zwrócić uwagę. Na przykład u Pani córki istnieje umiejętność szykiego czytania i zapamiętywania szczegółów.

Warto porozmawiać z córką jak chciałaby dalej rozwijać swój talent. Może udział w teatrze lub przedstawienich, gdzie zapamiętywanie dialogów jest szczególnie ważne?

Proponuję również rozejrzeć się za szkołą lub zajęciami pozalekcyjnymi, które dalej będą wspierać rozwój córki.

Magda Gęsiarz-Occhicone, terapeuta rodzinny
www.njfamilytherapy.com