DPS

“Letnie ugryzienie”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

ugryzienie

Wschód słońca chcę obejrzeć z tarasu, ale zanim zdążyłam zaciągnąć się porannym powietrzem, poczułam
w tym samym czasie pieczenie na odkrytym ramieniu, na plecach, lewym udzie i łydce. Co się dzieje? O rety! Zaatakowały mnie osy!

Macham rękami z nadzieją, że odpędzę owady od siebie. Ale te siedzą na mnie. Zrzucam z siebie koszulę nocną i pędzę do domu. W łazienkowym lustrze widzę czerwone plamy na ramieniu i plecach. Na nodze też. Prędko sięgam do apteczki po butelkę z alkoholem. Na szczęście nie jestem uczulona na użądlenia. Ale plamy są duże i pieką!

Nie jestem jedyną osobą, która posmakowała letnich ugryzień. Latem wzrasta szansa na pogryzienia przez owady, bo więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu.

Trochę cierpię na skórze, ale powinnam cieszyć się, że nie zaatakowała mnie na przykład jakaś paskudna mrówka. A mój ból w skali specjalnie opracowanego indeksu bólu owadowego Index Pain wynosi zaledwie
2 (dla mnie i tak dużo, bo nie jestem wytrzymała na ból fizyczny).

Indeks opracował Justin Schmidt, naukowiec z Southwestern Biological Institut w Tucson. Schmidt podróżuje po świecie od 1980 roku i bada ból po ukąszeniu owadów. Jego skala ma od 0 do 4 stopni. Ugryzienia pszczół, trzmieli, os zaklasyfikował na drugim poziomie. Mrówki gryzą mocniej (Velvet Ant), bo na skali dostały 3.

W ramach przypomnienia; gdy ugryzie mrówka, najlepiej przyłożyć do miejsca kostkę lodu lub zrobić okład
z zimnej wody lub soku z cebuli. Gdy użądli pszczoła, należy usunąć żądło ze skóry i zdezynfekować miejsce ukłucia. Żądło chwyta się pensetą blisko skóry i wyrywa go zdecydowanym ruchem. Osa ani szerszeń nie zostawia żądła i dlatego może ugryźć wiele razy. Pomoga przyłożenie kostki lodu. Można też podać wapno ukąszonej osobie. A uczuleniowiec powinien natychmiast szukać pomocy lekarza.

Życzę lata bez ugryzień i ukąszeń!

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *