DPS

8. urodziny Adasia Aftyki

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Znany wielu naszym czytelnikom Adaś Aftyka obchodził w ubiegły piątek swoje 8. urodziny. Jednak można powiedzieć, że impreza na tarasie nowojorskiego Ronald McDonald House była nie tylko z okazją do świętowania urodzin chłopca, ale również tego, że kilkanaście dni wcześniej prowadzący leczenie Adasia dr Abramson, przekazał wspaniałą wiadomość: nowotwór, z którym walczył chłopiec praktycznie od urodzenia, został pokonany! Zasadniczy etap leczenia, czyli chemioterapię oraz iniekcje do ciała szklistego oka, Adaś ma już za sobą. Jednak potrzebny jest czas, aby podane wcześniej leki całkowicie wchłonęły się i oko mogło się zregenerować. Wtedy będzie można ocenić, w jaki sposób można poprawić Adasia wzrok. Kolejna kontrola za 6 tygodni pokaże, jakie będzie wskazane dalsze leczenie.

O chłopcu, który razem z babcią Danusia przyjechał do nowojorskiej kliniki Memorial Sloan Kettering Cancer Center, pisaliśmy już na naszej stronie niejednokrotnie. Dziś zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z urodzin, na którym spotkały się osoby, które w ogromnej mierze przyczyniły się zebrania dla chłopca środków na leczenie w klinice i wspominały początki jego nowojorskiej historii.

“Warunkiem rozpoczęcia leczenia Adasia w Nowym Jorku było zebranie kwoty 120 tysięcy dolarów jako depozytu zabezpieczającego opłacenie leczenia. Memorial Sloan Kettering Cancer Center wymagało 80 tysięcy, natomiast New York Presbyterian Hospital prawie 40 tysięcy, czyli równowartość jednego cyklu chemioterapii – relacjonuje Danuta Gołębiowska, babcia Adasia. – Dalsze chemioterapie pozostawały pod znakiem zapytania, gdyż nie można było przewidzieć reakcji oka na proces leczenia. Dzięki życzliwości doktora Abramsona, autora nowatorskiej metody, którą leczony jest Adaś, oraz wyrozumiałości personelu New York Presbyterian Hospital, zgodzono się na opłacenie każdego cyklu chemioterapii tydzień przed jej rozpoczęciem. Gdy wpłynęły pierwsze kwoty z dotacji od kilku organizacji i ludzi dobrej woli, rozpoczęliśmy negocjacje kosztów ze szpitalami. Chodziło o jak najszybsze rozpoczęcie leczenia Adasia, aby powstrzymać dalszy rozwój nowotworu. Zdecydowałam się na pożyczki w nadziei, że uda mi się z pomocą Polonii uzbierać niezbędne kwoty” – dodaje pani Danuta.

Od 20 marca 2013 roku Adaś otrzymał trzy dawki dotętniczej chemioterapii, podawanej co miesiąc, pod nadzorem doktora Pierre’a Gobina oraz 8 iniekcji do ciała szklistego oka, wykonywanych raz w tygodniu przez doktora Davida Abramsona. Chłopiec przeszedł również szereg zabiegów na oku z wykorzystaniem mrożenia i lasera. Koszt chemioterapii w NYPH wyniósł 120 tysięcy dolarów. Natomiast badania oka i zabiegi, w tym iniekcje do ciała szklistego w MSKCC – ponad 75 tysięcy dolarów.

“Jestem bardzo szczęśliwa, że Adaś nie stracił oka i może odzyskać wzrok, ale pokrycie kosztów leczenia spędza mi sen z powiek. Uzbieraliśmy niezbędne minimum na pokonanie raka, ale to jeszcze nie koniec, musimy doprowadzić leczenie do końca, chodzić na konsultacje i badania, aby poprawić Adasiowi wzrok, a to wszystko tak dużo kosztuje” – mówi pani Danuta.

Dotychczasowa lista osób i organizacji, które wsparły Adasia, jest imponująca. Wiele osób i organizacji zdecydowało się na zbiórki pieniędzy i przeznaczyło fundusze na rzecz leczenia Adasia ze swoich pikników czy festynów.

Adasia można wesprzeć, wpłacając dotację kartą kredytową lub przez paypal na www.adamaftyka.com, a także wpłacając pieniądze w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na konto 1214229, z dopiskiem Adam Aftyka/Danuta Gołębiowska (preferowane) lub na konto numer 3006175979 w Chase Bank.

Marta Kustek
Martyna Florczak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *