DPS

Młodzi naukowcy pilnie poszukiwani!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

EUCYS-KPMNUE-1024x1024

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci przyjmuje zgłoszenia do dwudziestej edycji Polskich Eliminacji do Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). W dotychczasowych edycjach konkursów polscy uczniowie uzyskiwali znakomite wyniki. Jak będzie tym razem?

Obecnie trwa tegoroczna edycja EUCYS. Polskie eliminacje odbyły się wiosną w Centrum Nauki Kopernik.
Dwaj fizycy z Andrychowa i Bielska-Białej, matematyk z Warszawy i biolog z Wałbrzycha zdobyli nominacje do reprezentowania Polski na wrześniowych finałach EUCYS w Pradze. – Czy Polacy mają szanse na nagrody? Owszem. Dotychczasowe statystyki naszego udziału w tym prestiżowym konkursie sprawiły, że młodzież z Polski jest na forum międzynarodowym traktowana jak faworyci – informuje Krajowy Fundusz.

Tymczasem można zgłaszać uczestników do kolejnej edycji konkursu. To niezykła edycja, bowiem w Polsce będziemy obserwować nie tylko wyniki krajowych elimiacji kokursu, lecz także jego finał! Warszawa będzie gościć autorów setki projektów badawczych z całego świata. – Tym bardziej zachęcamy młodych badaczy ze szkół w całej Polsce do przygotowania i zgłoszenia swoich prac badawczych. Termin zgłaszania prac upływa
za trzy miesiące – 31 października – przypomina KFnrD.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców
z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże
w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polskie eliminacje z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Polacy zdobyli od tego czasu aż 22 nagrody główne i wiele dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Wszystkich Młodych Naukowców – matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów
i socjologów – serdecznie zachęcamy do szukania problemów badawczych i przygotowywania prac, które będą mogli zgłosić do tego prestiżowego konkursu jesienią. Na zgłoszenia projektów do kolejnej edycji – oryginalnych uczniowskich prac badawczych – czekamy do 31 października każdego roku.

Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim, lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.

Zimą Jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wówczas sędziowie – wybitni polscy naukowcy – dokonają wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie.

Regulamin Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014

DPS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *