“The Lullaby of Polish Girls” – nowa książka Dagmary Domińczyk.

Aleksandra (mama), Dagmara, Marika i Veronika  Domińczyk

Aleksandra (mama), Dagmara, Marika i Veronika Domińczyk

“Polska moja kochana Polska” – tak zaczyna się rozdział poświęcony Polsce w nowej książce Dagmary Domińczyk “The Lullaby of Polish Girls”, którą pisarka (i aktorka) zaprezentowała na autorskim wieczorze
4 czerwca 2013 roku w księgarni Word na Greenponcie.

Słowa o Polsce Dagmara wypowiadała drżącym głosem. I choć książka opowiada o trzech przyjaciółkach
z podwórka, ich perypetiach związanych z życiem w Polsce oraz na emigracji, to z całości noweli przebija miłość
i przywiązanie do rodzinnego kraju, tęsknota za miejscami, w których autorka wzrastała jako dziecko i które dziś odwiedza kiedy tylko może. “The Lullaby of Polish Girls” jest oparta w dużym stopniu na przeżyciach Dagmary.

“Tu trawa wygląda i pachnie jak trawa. Nieokiełznana i wyrastająca spomiędzy popękanych kamieni chodnika. Nie wygląda ładnie i daleko jej do pięknie utrzymanych trawników na Brooklynie. Ale jest prawdziwa…”

Książka jest dostępna w sieci Barnes oraz w księgarniach online.

I UWAGA: nasza redakcja otrzymała również gratisowe egzemplarze dla naszych czytelników, dlatego dla osób mieszkających poza Polska i zainteresowanych otrzymaniem nowej książki Dagmary konkurs:
“Za czym w Polsce tęsknię najbardziej?” – prosimy o przesyłanie swoich prac wraz z dokładnym adresem na e-mail: redakcja@dobrapolskaszkola.com (nie dłuższych niz strona A4). Spośród najciekawszych rozlosujemy książki!

Dagmara Domińczyk jest amerykańską aktorką polskiego pochodzenia. Urodziła się w 1976 roku w Kielcach. Kiedy miała 7 lat, w 1983 roku, wyjechała z rodzicami do Nowego Jorku. Jej tata – Mirosław Domińczyk, znany działacz “Solidarności”, swego czasu blisko współpracujący z Lechem Wałęsą – podjął decyzję o wyjeździe
z kraju. Dagmara ucząc się w High School of Performing Arts otrzymała prestiżowe stypendium La Guardii dla najlepszego absolwenta. Następnie otrzymała stypendium na wydziale aktorskim Carnegie Mellon University, który ukończyła w 1998 r., otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Jeszcze jako studentka zagrała główne role kobiece w spektaklach: “Filadelfijska opowieść”, “Woyzeck”, “Medea”, “Miłość i gniew”, “Wieczór Trzech Króli”. Jej najbardziej znacząca rola, która przyniosła jej międzynarodowy rozgłos, to Mercedes w filmie “Hrabia Monte Christo” (2002). Znana jest również z takich filmów jak „Wtyczka”, „Więzień” czy „Samotne serca”. Prywatnie jest żoną Patrica Willsona i mama dwójki synów: Kalina i Kassiana. Wciąż przyjeżdża w odwiedziny do Kielc, gdzie mieszka nadal jej babcia.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania z Dagmarą w księgarni WORD na Greenponcie, inaugurującego wydanie jej pierwszej (i podobno nie ostatniej) książki.

Realizacja: Marta Kustek