DPS

Nowy Jork na 13 miejscu wśród największych miast z najwyższym wskaźnikiem ubóstwa

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_0510

Według danych Biura Spisu Ludności wskaźnik ubóstwa w Nowym Jorku w 2012 roku nieznacznie wzrósł,
a średni dochód pozostaje niższy niż przed recesją.

Na granicy ubóstwa w ubiegłym roku żyło 21,2 procent mieszkańców Wielkiego Jabłka (20,9 procent w 2011 roku i 20,1 procent w 2010). Granica ubóstwa to dochód nie przekraczający umownej granicy przyjętej przez rząd USA w wysokości 23,4 tys. dolarów rocznie dla czteroosobowej rodziny). Najwyższy wskaźnik ubóstwa
w mieście odnotowano wśród hiszpańskojęzycznych mieszkańców Nowego Jorku (29,8 proc.). Z 40,4 procent
w 2011 roku do 43 procent w 2012 roku wzrosła liczba ubogich matek samotnie wychowujących dzieci.

Średni dochód nowojorskiego gospodarstwa domowego w 2012 r. wyniósł 50.895 dolarów (50.657 dolarów
w 2011 r.), przy czym średni dochód w całych Stanach Zjednoczonych opiewał na kwotę 51,017 dolarów, prawie tyle samo co rok wcześniej (51,100 dolarów).

Dane odzwierciedlają wyraźne dysproporcje ekonomiczne w Nowym Jorku, gdzie średni najniższy dochód gospodarstwa wyniósł 8,993 dolarów, podczas gdy średni najwyższy 222.871 dolarów.
Czternaście procent nowojorczyków nie miało ubezpieczenia zdrowotnego, zarówno prywatnego, jak
i publicznego.

Zastępca burmistrza Nowego Jorku, Linda Gibbs powiedziała, że administracja Michaela Bloomberga poczyniła postępy w redukcji ubóstwa w mieście. Nowy Jork spadł z 6 na 13 miejsce wśród 20 największych miast w kraju, biorąc pod uwagę procent ludności żyjącej poniżej progu ubóstwa.

Gibbs podkresliła, że recesja spowodowała wzrost ubóstwa w całym kraju, ale w innych dużych miasta zaobserowano wyższy wskaźnik niż w Nowym Jorku. W dużej mierze dlatego, że Nowy Jork był krajowym liderem w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Ewa Jaczyński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *