”Jesienne rozmowy o książce” z Barbarą Kosmowską i Michałem Ogórkiem.

i-24Svh9n-XL

Czytanie książek to najpiękniejsze momenty w życiu każdego dziecka, a kontakt z rodziną podczas chwil wspόlnego czytania jest skarbem, ktόry zabiorą w dalszą podrόż w dorosłość. Wiedzą o tym znani autorzy Barbara Kosmowska i Michał Ogórek, którzy byli gośćmi spotkania pt. “Jesienne rozmowy o książce”
w Copiague, LI. Spotkanie odbyło się 3 października br. w siedzibie Polsko-Slowiańskiej Unii Kredytowej
a zorganizowane zostało przez Centralę Polskich Szkόł Dokształcających, Polonię of Long Island oraz Polską Słowiańską Unię Kredytową.

W spotkaniu uczestniczyli również poseł z Polski Adam Kwiatkowski, pisarz Maciej Patkowski, autor powieści “ Skorpiony”, Marianna Borowska – wykładowca akademicki, bibliotekoznawczyni, specjalistka literatury dziecięco – młodzieżowej, Dorota Andraka z CPCD, Małgorzata Leniartek z PSUC, rodzice i nauczyciele z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague, LI.

Wydarzenie składało się z dwόch części. W pierwszej części – dla dzieci – Marta Wesołowska w ciekawej oprawie choreograficzno-muzycznej przypomniała wiersze: “Bambo” w stylu reggae i “Okulary” w stylu rockowym nawiazując do obecnego Roku Juliana Tuwima. Również swoją początkującą twόrczością podzieliły się dwie uczennice polskiej szkoły z Copiague – Juliet Koszelak oraz Julita Wiechowski. Druga część spotkania skierowana była do dorosłych uczestników, którzy okazję poznać i porozmawiać z gośćmi wydarzenia.

Zaproszeni są znanymi i popularnymi pisarzami wśród czytelników różnych grup wiekowych zarowno w Polsce, jak i za oceanem. Barbara Kosmowska to popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jej książka “Pozłacana rybka” zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Inne popularne tytuły to: “Dziewczynka z Parku”, “Nieśmiałość”, “Buba” czy “Niebieski autobus”. Michał Ogόrek, polski dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista i satyryk, w typowy dla siebie, humorystyczny sposόb, mόwił o łamaniu polskiego języka oraz o tym jak internet, telefon komόrkowy i brak używania polskiej czcionki może zmienić znaczenie słόw.

Czytanie rozwija wyobrażnię, pomaga w skupianiu uwagi, poszerza pamięć, pozwala na wyrabianie w sobie cech komunikowania się społecznego, co tak łatwo jest wypierane ostatnio przez elektroniczne urządzenia. Słowo pisane przeniosło się dzisiaj gdzie indziej, jest bardzo ulotne i skrόcone. Nie piszemy już pięknych, pachnących listόw. Mamy emaile i krόtkie sms-y.

”Niedawno wysłałam do przyjaciόł pachnący list. Oprawili go w
ramkę i powiesili na ścianie jak antyk” – powiedziała Jola Pająk, właścicielka Studio – Pro, uczestnicząca w spotkaniu.

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a zrozumiem.” – brzmi popularne hasło nauczycieli Klanzy.

Tak dokładnie jest z dziećmi – będą pamiętać chwile, które rodzice spędzili z nimi czytając wspólnie książki.

Agnieszka Olesiejuk

Zdjęcia: Krzysztof Ruszczyk