DPS

Sharon Stone chwali Polaków za wykształcenie

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sharon_Stone

Co może zaimponować znanej aktorce Sharon Stone? Polski system edukacji, w którym niemal wszyscy obywatele mają maturę, a połowa kształci się na wyższej uczelni. Znana m.in. z “Nagiego instynktu” i “Pamięci absolutnej” aktorka przyleciała do Polski na XIII Szczyt Laureatów Nagrody Nobla, by odebrać Nagrodę Pokoju za pomoc ludziom chorym na HIV/AIDS.

Co roku w czasie szczytów przyznawana jest Nagroda Pokoju. Trafia w ręce osób ze świata kultury, które działają na rzecz pokoju. Do tej pory laureatami nagrody byli między innymi George Clooney, Bono i Annie Lennox. W tym roku uhonorowana zostanie aktorka Sharon Stone.

Sharon Stone podzieliła się też pierwszymi wrażeniami z naszego kraju. Na swoim koncie na Twitterze napisała, że to “piękny dzień”. I zaskoczyła wszystkich odkryciem: “Jestem w Polsce, gdzie 90 proc. populacji na średnie wykształcenie, a 50 proc. usiłuje zdobyć wyższe wykształcenie! Wspaniały przykład” – wyznała aktorka.

Wyróżnionych tą nagrodą w Warszawie zostalo ośmiu laureatów pokojowego Nobla i osiem organizacji. Wśród gości są między innymi duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, irańska prawniczka Shirin Ebadi, były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, a także byli prezydenci – Willem de Klerk i Lech Wałęsa. W szczycie weźmie udział także przedstawiciel tegorocznego laureata – Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował 13 lat temu Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze lata kongresy odbywały się w Rzymie. Później nobliści gościli w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

(PS, GN, DPS)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *