DPS

„Uwaga na kupione mleko z piersi kobiet!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

„Jestem młodą matką, karmiącą 3-miesięcznego synka piersią. Mogę sprzedać mleko. Nie piję. Nie palę. Zdrowo się odżywiam. 1 uncja 2 dolary. Zapłata tylko przez PayPal. Zainteresowanych proszę wyłącznie o kontakt e-mailowy”.

Podobnych ogłoszeń jest mnóstwo w Internecie. Mleko matki, nazywane płynnym złotem, stało się źródłem dochodu dla wielu karmiących kobiet. Jedna uncja kosztuje od 50 centów do 6 dolarów. Zapotrzebowanie jest duże, bo kobiety, które mają kłopoty z karmieniem piersią, a chcą żywić dziecko naturalnym mlekiem, decydują się na zakupy przez Internet. Wcale nie trzeba długo czekać na dostawę do domu. Zdesperowane matki mogą nawet odebrać mleko bezpośrednio od sprzedającej tego samego dnia, gdy składają zamówienie.

Internetowe błogosławieństwo dla matek poszukujących mleka z piersi, może też być zdradliwe. Nikt bowiem nie bada kobiet, które sprzedają mleko. Nie wiadomo też, czy przestrzegały zasad higieny osobistej podczas jego zebrania, a także w jakich warunkach mleko przechowywały. Ogłoszenia, w których kobiety reklamują się, że są zdrowe, wcale nie muszą być prawdziwe.

Sarah Keim, naukowiec ze szpitala Nationwide Children’s Hospital w Columbus, Ohio, zakupiła 100 próbek mleka przez portal www.OnlyTheBreast.com i okazało się, że 75 procent z nich miało wysoki poziom bakterii m.in. streptococcus i staphylococcus. Nie wszyscy pamiętają, że w mleku kobiety może znajdować się wirus HIV i prądki gruźlicy.

Bezpieczną alternatywą dla matek szukających mleka jest 12 banków mleka Human Milk Banking Association of North America (HMBANA) na ternie USA i Kanady. Ich wszystkie dawczynie są przebadane i mleko pasteryzowane. A mleko jest na receptę dla wcześniaków i chorych maluchów.

„Sztuczne mieszanki są bezpieczniejsze niż mleko od nieznanej kobiety” – radzi Kim Updegrove, prezydent HMBANA. Na portalach społecznościowych zawrzało, że dane z badania Keim są przesadzone. A co na to założycielka wspomnianego portalu OnlyTheBreast.com? Zapowiada, że zmieni profil swojej działalności, w przyszłości stworzy bank mleka we współpracy z laboratorium.

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *