„Trzeba mieć własny styl”

Polonijny nauczyciel przeżywa wielką radość, gdy jego uczeń wraca po latach do szkoły sobotniej, by podzielić się swoimi umiejętnościami z młodszymi koleżankami i kolegami.

Taki właśnie powrót nastąpił w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, gdy 17-letni Damian Szczepara pojawił się, by doradzić jak zrobić komiks.

„Najpierw musisz mieć bohatera komiksu. Może to być chłopak albo dziewczyna o słabym lub mocnym charakterze” – opowiadał Damian. „Musisz narysować postać z przodu, z boku i z tyłu, w różnych pozycjach” – dodał, ilustrując slajdami to co mówił. Uczniowie słuchali Damiana z zapartym tchem, bo wśród nich jest kilku początkujących rysowników. Damian zwrócił uwagę, że ważne jest miejsce akcji i nadanie bohaterowi komiksu misji do spełnienia. „Bez misji akcja nie posuwa się do przodu” – tłumaczył. Nie można też zapomnieć o formacie komiksu. Każda scenka jest zamknięta w boxie.

Ile czasu trzeba przeznaczyć, by zrobić komiks? Jak poprawić błędy? Kto uczy komiksów?- padały pytania.
A Damian cierpliwie odpowiadał, że nad jedną stroną komiksu pracuje przez cały dzień i jak zrobi błąd to rysunek zaczyna od początku na papierze. Rysuje ‘od zawsze’ i sam nauczył się robić komiksy, zainspirowany japońskimi komiksami. „Trzeba mieć własny styl, a nie tylko naśladować innych”- radził Damian.

Utalentowany nastolatek, który chodzi do ostatniej klasy Nyack High School, przymierza się do studiów w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Damian ma pasję, talent i jest pracowity. Na pewno usłyszymy o nim jeszcze wiele razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek
Video: Mariusz Gajewicz