DPS

„Czy więcej mężczyzn niż kobiet ma schizofrenię?”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Man behind a window– Czy więcej mężczyzn niż kobiet ma schizofrenię?

– Tak kiedyś myślano, ale teraz wiadomo, że choroba równo występuje u mężczyzn jak i kobiet. Mężczyźni wcześniej niż kobiety dostają symptomy choroby i są one bardziej głębokie. Kobiety zwykle po 20 roku życia lub po 30,
a mężczyźni jako nastolatki.” – odpowiada doktor Darria Long-Gillespie.

Z ogromnym zainteresowaniem oglądam lekarkę na portalu www.healthmakers.cnn.com

Jej jednominutowa odpowiedź jest konkretna i dla każdego. Nie trzeba kończyć medycyny, żeby zrozumieć co mówi.

– Czy osoba z schizofrenią może mieszkać sama? – kolejne ważne pytanie, nad którym zastanawiałam się, gdy moja koleżanka samotnie walczyła z chorobą.

– Zależy od zaawansowania choroby…

Padają następne pytania i krótkie odpowiedzi.

Jakie pożyteczne źródło ważnych informacji w pigułce! Internet jest zalany morzem arykułów i blogów na medyczne tematy. Na ogół wszystkim brakuje czasu i wybrać co jest przydatne, stanowi nie lada wyzwanie. Doceniam więc ekspresowe, ale edukacyjne wypowiedzi lekarzy na wspomnianym portalu.

„Jesteś najlepszym lekarzem dla siebie, bo znasz siebie najlepiej” – mawiała moja babcia. Radę wzięłam sobie do serca. Studiów medycznych nie wybrałam, ale na własną rękę zawsze sięgałam po informacje na temat różnych chorób, zwłaszcza, gdy na świat przyszły dzieci. Uczyłam się i uczę na doświadczeniach własnych
i mojej rodziny. Uważam, że rodzic 21 wieku ma niezwykłe możliwości, by samemu zdobyć informacje na temat zdrowia i jak pomóc sobie i innym w chorobie. Należę do grupy pacjentów, którzy w lekarzu widzą partnera
w leczeniu, a nie ‘matkę’ czy ‘ojca’. Dlatego zachęcam do odwiedzania portalu www.healthmakers.cnn.com

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *