DPS

„Przeżyć cudze życie”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kimberly Pienkawa jako Mary Anning

Kimberly Pienkawa jako Mary Anning

Trafiam na wyjątkowe przyjęcie, na którym zebrały się znane osobistości z różnych epok, stosownie wystrojone, po kolei podchodzą do mikrofonu i opowiadają o sobie. Wsród nich są m. in. Marie Antoinette, Kleopatra, Hellen Keller, Jacques Cousteau i Neil Armstrong.

„Nazywam się Mary Anning. Urodziłam się 21 maja 1799 roku w Lyme Regis, w Anglii. Moi rodzice nadali mi imię Mary, by uczcić pamięć mojej starszej siostry, która bawiąc się przy kominku, zapaliła swoje ubranie i poparzyła się na śmierć” – mówi moja starsza córka, przeistoczona w znaną brytyjską paleontolog. Córka przez cały miesiąc zbierała informacje na temat życia Anning, pisała jej życiorys, wybierała najważniejsze fakty z jej życia, by zaprezentować na Celebrity Tea Party w 5 klasie szkoły podstawowej.
Ubrana w zielony płaszcz z peleryną w stylu XIX wiecznym, który jest zasługą krawieckich umiejętności mojej koleżanki Kasi, stoi przed mikrofonem. Poprawia włosy wychodzące spod bonneta, kapelusza, również w stylu XIX-wiecznym. Bonnet kupiłam przez Internet i zanim dotarł do nas w ostatniej chwili, aż przez 10 dni podróżował z Alabamy, zupełnie jak dwa wieki temu.

„Zostałam sławną dzięki moim trzem odkryciom kości Ichthyosaurusa, Dimorphodona i Plesiosaura” – objaśnia ‘moja’ Anning. „Otworzyłam oczy paleontologom, że dinozaury mogły żyć także pod wodą, a nie tylko na lądzie. Mój odkryty, prawie kompletny szkielet Ichthyosaurusa, który ważył około 23 funtów, był pierwszym odkrytym dinozaurem tego gatunku” – tłumaczy mocno przejęta córka przed całą klasą, rodzicami, nauczycielami
i dyrektorką szkoły.

W domu nie było żadnych prób, więc pierwszy raz mam do czynienia z córką w roli Mary Anning.

„W 1845 roku stanęłam przed wielkim wyzwaniem” – mówi. „Drastycznie traciłam na wadze, miałam ustawiczne bóle i zawroty głowy. Traciłam energię z dnia na dzień. Chodząc od doktora do doktora, dowiedziałam się, że mam raka piersi. Walczyłam z nim, ale tę walkę przegrałam 8 marca 1847 roku…”

W klasie zalega cisza. Kolejna opowiedziana historia z dramatycznie zakończonym życiem. W ciągu 2 godzin zegarowych przeżywam 21 historii życiowych, które podsuwają mi pomysł, by przygotować podobną lekcję
w sobotniej polskiej szkole z moimi uczniami. Osobistości trzeba będzie wybrać wyłącznie polskiego pochodzenia, by poznać ich życie i poćwiczyć polską mowę.

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *