DPS

Nie żyje Nina Polan

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Fot. flickr.com

Fot. flickr.com

Nie żyje Nina Polan, wł. Janina Katelbach (ur. 30 listopada 1927 w Berlinie, zm. 16 lutego 2014 w Nowym Jorku) – polska aktorka i reżyser teatralna, dyrektor Polskiego Instytutu Teatralnego w USA. Znana ze swej działalności na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą.

Nina Polan urodziła się w Berlinie (ówczesna Republika Weimarska) w rodzinie polskiego polityka, senatora
II Rzeczypospolitej Tadeusza Katelbacha oraz Zenaidy z Semplińskich z Kowieńszczyzny. W dzieciństwie mieszkała w Wilnie i Warszawie natomiast wychowywała się w Londynie, gdzie skończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej.

Debiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Londynie. Występowała również w teatrach na London’s West End, gdzie grała w spektaklach w reżyserii Petera Brook’a m.in. w „Dark of the Moon” oraz w „Henryku IV” gdzie partnerowała Robertowi Shaw.

Grała również na deskach Polskiego Teatru Dramatycznego w Londynie, Teatru Polskiego ZASP w Londynie oraz Teatru Nowego w Londynie.

Po przyjeździe do USA (w 1954 roku ), zaczęła występować na Broadwayu, m.in.: w słynnym Teatrze La MaMa założonym przez Ellen Stewart. W latach 70. XX wieku, dołączyła do Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku. Od 1984 była jego dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Wyreżyserowała i wystąpiła w wielu spektaklach teatralnych na scenach w Polsce, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jej ulubioną postacią jest Helena Modrzejewska, którą gra w monodramie Kazimierza Brauna „Helena, the emigrant Queen”.
Zagrała również w kilku filmach m.in. „Wybór Zofii”, „Gorączka”, „Love & Staff”, wystąpiła również w programie telewizyjnym „Saturday Night Live”. W latach ’90 Nina Polan wraz z Kazimierzem Braunem, Andrzejem Szczytko oraz Ireneuszem Wykurzem tworzyła Teatr Polski w Nowym Jorku.

Do jej najbardziej znanych realizacji reżyserskich należą: „Alfa” Sławomira Mrożka, „Pastorałka” Leona Schillera, wileńska wersja „Halki” Stanisława Moniuszki, „Krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego oraz „Verbum nobile” Moniuszki, w którym partie głównych bohaterów opery wykonywali aktorzy z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji i RPA.

Za działalność na rzecz kultury polskiej za granicą Janina Katelbach została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ewa Jaczynski
www.PolskieRadioNYC.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *