DPS

“Nadchodzi Kangur!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Czas najwyższy, by zacząć przygotowania do międzynarodowego konkursu matematycznego „Kangur”- Math Kangaroo USA 2014, który odbędzie się 20 marca. Rośnie popularność konkursu i w tym roku jest zarejestrowanych 16,625 uczniów w 356 ośrodkach, o ponad 3 tysiące więcej niż w 2013 r.
To sukces, bo w pierwszym konkursie, który odbył się w USA w 1998 roku brało udział tylko 32 uczniów. Amerykańska edycja „Kangura” jest w dużej mierze zasługą polskich nauczycieli, a szczególnie Marii Omelańczuk, która zorganizowała pierwszy konkurs w Polskiej Szkole im. Jana III Sobieskiego w Chicago. Do „Kangura” przystąpią uczniowie z klas od 1 do 12. Dzieci do czwartej klasy mają 24 zadania do rozwiązania w ciągu 60 minut, a starsze dzieci 30 zdań, z którymi będą musiały się uporać w 75 minut.

W Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, do konkursu siądą uczniowie już po raz czternasty.
O „Kangurze” rozmawiamy z dyrektorką placówki, Teresą Osadnik.

Teresa Osadnik

Teresa Osadnik

Ilu uczniów przystąpi do konkursu?

Będzie 20 uczestników. Nie możemy przyjąć więcej dzieci w naszym ośrodku, chcemy im zapewnić odpowiednie warunki pisania testów. Gdybyśmy nie określili limitu 20 uczestników, to mielibyśmy o wiele więcej chętnych. Miejsca w naszym ośrodku zawsze zapełniają się bardzo szybko.

Ilu uczestników jest polskiego pochodzenia?

W tym roku jest ich 12. Co roku nasze polskie dzieci stanowią większość uczestników.

Jak dzieci mogą przygotować się do konkursu?

Należy rozwiązywać zadania z poprzednich lat. Wolontariusze z Math Kangaroo przygotowali piękny zestaw zadań z przykładowymi rozwiązaniami
z ubiegłego roku, który jest dostępny na portalu www.MathKangaroo.org. Krótkie filmiki są bardzo dobre i starannie przygotowane. Można je oglądać po kilka razy, by zrozumieć jak należy rozwiązać zadania. Także w naszej szkole, dzieci mają okazję, by ze mną poćwiczyć zadania.

Jakie są korzyści z udziału w „Kangurze”?

Korzyści są ogromne. Dzieci ćwicząc rozwiązywanie zadań, poszerzają swoją wiedzę. Uczą się logicznego
i krytycznego myślenia. A przede wszystkim uczą się, że matematyka może być całkiem przyjemna, fajna i lubiana. Nie trzeba się jej bać. A kiedy po wielu latach brania udziału w „Kangurze”, przyjdzie czas na SAT, albo inny egzamin na studia, zdobyte doświadczenie się przyda. A zaświadczenie o braniu udziału w „Kangurze” może przeważyć szalę w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów.

Dziękuję i życzę powodzenia w konkursie dla wszystkich jego uczestników!

Rozmawiała: Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *