DPS

Recepta na zdrowie

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

recepta.na.zdrowie

Niemalże wszyscy jesteśmy świadomi tego, że odpowiednie pożywienie jest koniczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdego dnia potrzebujemy nie tylko kalorii, ale również wartości odżywczych (witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, aminokwasów) aby nasze komórki mogły się rozwijać, regenerować
i właściwie funkcjonować. Lecznicze zalety jedzenia znane są już od czasów Hipokratesa i do dzisiaj często przytacza się jego słowa “Pozwólcie, aby pożywienie było waszym lekarstwem i lekarstwo pożywieniem”.
Od czasów Hipokratesa styl życia przeciętnego człowieka bardzo się zmienił i obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność ruchu nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Zdaniem Jordana Metzela, nowojorskiego lekarza medycyny, “lekarstwem na wszystko” jest regularna gimnastyka. W niedawno wydanej książce “The Exercise Cure: A Doctor’s All-Natural, No-Pill Prescription for Better Health and Longer Life” (Rodale; 2013), dr. Metzel stara się przekonać czytelników o konieczności bycia aktywnym fizycznie zarówno w celu profilaktycznym jak i leczniczym. Jordan Metzel słusznie zauważa, że na codzień jesteśmy zasypywani reklamami leków, które obiecują uśmierzenie bólu, lepsze samopoczucie, głeboki sen, obniżenie cholesterolu, poziomu cukru lub ciśnienia, lepszą pracę serca, kontrolę ADHD, itp. gdzie wszystkie te dolegliwości mogą być leczone przy odpowiednim i regularnym ruchu fizycznym.

Amerykańscy lekarze bardzo rzadko rozmawiają z pacjentami o codziennej gimnastyce, natomiast często przepisują pigułki, proponują zabiegi i operacje. Mimo iż 17% narodowego dochodu brutto (około $2.6 trylionów) jest wydawane rocznie na opiekę lekarską, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie tryskają zdrowiem. Budzi to wątpliwości co do skuteczności zapobiegania i leczenia chorób.

Wiele badań klinicznych udawadnia, że gimnastyka nie tylko pomaga w leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń, ale często jest bardziej skuteczna niż środki farmaceutyczne, które prawie zawsze mają skutki uboczne. To właśnie ruch fizyczny jest idealnym sposobem do walki ze stresem i powszechną chorobą cywilizacji – depresją. Popularny lek, Prozak, według British Medical Journal, jest tak samo skuteczny w leczeniu depresji jak codzienna gimnastyka, która również zabezpiecza DNA przed uszkodzeniem spowodowanym stresem. Choroby typu cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, astma, zaburzenia układu pokarmowego i rak mogą być zapobiegane
i leczone poprzez zmniejszenie chronicznego stanu zapalnego w komórkach organizmu na co uprawianie sportu
i regularna gimnastyka ma niezwykle duży wpływ.

Według dr. Metzela ćwiczenia fizyczne nie koniecznie muszą być wyczerpujące i zajmować dużo czasu. Osobie dorosłej wystarczy około 150 minut tygodniowo (21 minut dziennie) oraz kombinacja ćwiczeń na siłowni, aerobiku
i rozciągania mięśni wykonywanych według zasady: 50% w umiarkowanym tempie, 30% w tempie który ciągle pozwala na rozmowę i 20% w lekkiej zadyszce.

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują znacznie więcej ruchu – co najmniej godzinę dziennie. Tak jak świeże, pełnowartościowe jedzenie, gimnastyka jest konieczna dla prawidłowego rozwoju mózgu i serca; budowania zdrowych i silnych kości, mięśni i stawów; mocnego systemu odpornościowego szczególnie w czasie roku szkolnego oraz umiejętnego radzenia sobie ze stresem. W dzisiejszych czasach, dzieci chętniej spędzają czas przed telewizorem lub przy komputerze niż biegając po trawie lub wspinając się po drzewach, dlatego zachęta
i motywacja ze strony dorosłych ma duży wpływ na postawę dziecka. Najlepszym przykładem służą rodzice regularnie dbający o własne zdrowie fizyczne, a jeszcze lepiej jeśli wspólnie z dziećmi organizują rodzinny czas zabawy na świeżym powietrzu.

Aby osiągnąć oczekiwane wyniki i szybko się nie zniechęcić, najlepiej wybrać to co nam sprawia przyjemność
i pozwala spędzić czas na zewnątrz. Biegnie (lub szybki spacer), pływanie, jazda na rowerze, narciarstwo, taniec, joga, klasy aerobiku, to tylko niektóre przykłady spośród wielu rodzajów zajęć rekreacyjnych dostępnych dla każdego. Oprócz gimnastyki, niewielkie zmiany w codziennej rutynie jak na przykład wchodzenie po schodach zamiast korzystanie z windy, spacer w przerwie na lunch, praca w ogródku, czy też zabawa z dziećmi w parku, dodatkowo przyczyni się do lepszego stanu zdrowia.

Zdaniem dr. Mercola (www.Mercola.com), brak czasu nie jest najlepszą wymówką ponieważ ruch fizyczny jest tak samo istotny jak jedzenie, spanie i oddychanie. Tak więc nigdy nie jest za późno aby zacząć dbać o zdrowie fizyczne i w ten sposób uniknąć wizyt w gabinetach lekarski.

Urszula Bunting

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *