DPS

Babcia Bożenka: “Zarządźcie Święty Post”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

popielec-ooo

W jednym z czytań mszalnych nabożeństwa Środy Popielcowej, którą dzisiaj przeżywaliśmy, wsłuchiwaliśmy się w słowa zachęcające do podjęcia pracy nad przemianą życia.
Nigdy bowiem nie jest tak, że nie mamy się z czego poprawiać, że nie mamy nic sobie do zarzucenia, że nasze życie upływa szczęśliwie i bezrosko.

Ks. Sławomir Jeziorski w książce pt. “Historia pewnej miłości. Duchowa droga do własnego serca” napisał:
“Przed nami kolejny Wielki Post. Mimo że w kościele jest okresem pokuty, to jednak nie umartwienia, wyrzeczenia czy dobre uczynki stanowią jego najważniejszy element. Przy takim rozumieniu Wielkiego Postu jedyne, co się narzuca i pozostaje, to tylko smutny fiolet i trochę osobistego wysiłku, który nie przynosi zbyt wielu owoców. Po Wielkanocy wszystko wraca do normy, a człowiek zdaje się z ulgą odetchnąć, że przez jedenaście miesięcy ma spokój z wyrzeczeniami.”

Wsłuchać się warto w to, co powiedział papież Franciszek.
“Drodzy bracia i siostry, niech w tym czasie Wielkiego Postu cały kościół będzie gotów nieść wszystkim, którzy żyją w nędzy materialnej, moralnej i duchowej, gorliwe świadectwo o orędziu Ewangelii, którego istotą jest miłość Ojca Miłosiernego, gotowego przygarnąć w Chrystusie każdego człowieka. Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem. Nie zapominajmy, że prawdziwe ubóstwo boli: ogołocenie byłoby bezwartościowe, gdyby nie miało wymiaru pokutnego. Budzi moją nieufność jałmużna, która nie boli. Duch święty, dzięki któremu jesteśmy, niech umacnia w nas wrażliwość na ludzką nędzę i poczucie odpowiedzialności, abyśmy stawali się miłosierni i spełniali czyny miłosierdzia. W tej intencji będę się modlił, aby każdy wierzący i każda społeczność kościelna mogli owocnie przeżyć czas Wielkiego Postu, proszę was też o modlitwę za mnie.”

A teraz celem przypomnienia trochę ogólnych informacji o okresie, w który weszliśmy.

Wielki Post to okres ruchomy w kalendarzu liturgicznym kościoła. Wypada on pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem (kończy go liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej). Wielki Post trwa czterdzieści dni, nie licząc niedziel.

Jest to czas przygotowania na święto Zmartwychwstania Chrystusa, gdy wierni powinni podjąć pokutę oraz uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach i rekolekcjach. W 2014 roku okres wielkiego postu będzie obejmował okres między 5 marca i 17 kwietnia.

Wielki Post został wprowadzony w obrządku kościoła w II wieku. Szczególne znaczenie miał w okresie średniowiecza, kiedy wierni praktykowali w tym czasie drastyczne formy umartwień. Należały do nich między innymi noszenie włosiennicy na nagie ciało czy samobiczowanie. W przeszłości w okresie tym wyróżniano także tak zwane śródpoście, czyli środkowy okres postu, który wyznaczały głośne uderzenia drewnianych młotów i kołatek.

W czwartą niedzielę Wielkiego Postu praktykowano topienie marzanny, czyli kukły symbolizującej odchodzącą zimę oraz śmierć. Obecnie obyczaj ten ma stałą datę i odbywa się 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna tradycyjnie Niedziela Palmowa, czyli wspomnienie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni święcą palmy wielkanocne.

Następnie ma miejsce Wielki Tydzień, w którym szczególne miejsce zajmuje Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. W Wielki Czwartek ma miejsce przypomnienie ostatniej wieczerzy Chrystusa, wtedy także kończy się okres Wielkiego Postu. Wielki Piątek przypomina męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu, zaś w Wielką Sobotę katolicy adorują krzyż, odwiedzają symboliczny grób Jezusa oraz święcą pokarmy.

W czasie Wielkiego Postu w kościele katolickim odbywają się specjalne nabożeństwa liturgiczne. W każdy piątek tego okresu ma miejsce Droga Krzyżowa, w niedzielę odbywają się Gorzkie Żale oraz Nieszpory, ponadto w niedługim czasie przed Wielkanocą wierni uczestniczą w wielkopostnych kilkudniowych rekolekcjach.

Wspomniane formy liturgiczne mają służyć pogłębieniu duchowej refleksji oraz przygotowaniu na czas Zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji kościoła zaleca się również wiernym podjęcie wybranego postanowienia wielkopostnego, czyli specjalnego wysiłku, który ma służyć umocnieniu wiary.

Bożena Chojnacka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *