DPS

Polscy uczniowie poznają sztukę Cleveland Museum of Art

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Rodzice, nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoly

Rodzice, nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły Językowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cleveland, Ohio

To były inne niż zwykle zajęcia w polskiej szkole językowej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Cleveland, Ohio. Tym razem zamiast spotkać się w sali szkolnej przy kościele św. Stanisława uczniowie i nauczyciele licznie przybyli do renomowanego Cleveland Museum of Art na lekcję muzealną oraz warsztaty plastyczne.

Zbiory w Cleveland Museum of Art są bardzo bogate i zawierają również polskie akcenty. Dzięki bliskiej współpracy pomiędzy muzeum a naszą szkołą, program zwiedzania został dopasowany do potrzeb naszej grupy.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania galerii muzealnych, a następnie uczniowie, zarówno dzieci jak i dorośli, udali się na lunch oraz zajęcia z języka polskiego poświęcone sztuce. Wyjście do muzeum było pierwszą tego rodzaju propozycją dla uczniów naszej szkoły i z pewnością nie ostatnią. Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z bogactwem kulturowym oferowanym przez nasz region, czyli północno-wschodnie Ohio. Uczniowie mogli odkryć piękno eksponatów zgromadzonych w muzeum sztuki, a przy okazji dowiedzieć się też czegoś o Polsce. W ten sposób staraliśmy się wpoić naszym uczniom zainteresowanie miejscem zamieszkania.

"The Flow"

Julian Stańczak “The Flow”

Nasza wycieczka skoncentrowana była na twórcach polskiego pochodzenia. Zobaczyliśmy więc „Flow” Juliana Stańczaka, który notabene mieszka w Cleveland oraz „Blue Bloc” Edwina Mieczkowskiego. Ci dwaj malarze są przedstawicielami ruchu artystycznego Op-Art spopularyzowanego w latach 60-tych dwudziestego wieku.

Po obejrzeniu polskich dzieł sztuki przyszedł czas na zapoznanie się z innymi zbiorami muzeum. Udaliśmy się więc do kolejnej galerii, w której są wystawione jedne ze słynnych „Lilii wodnych” Claude Monet’a. Dzieci z ciekawością przyglądały się temu imponującemu dziełu francuskiego malarza, które ma ponad dwa metry wyskości oraz jest długie na ponad cztery metry.

Następnie zatrzymaliśmy się przed portretem George Washington’a, amerykańskiego prezydenta znanego wszystkim dzieciom nawet tym chodzącym jeszcze do przedszkola. Widać było las rąk gdy pani przewodnik spytała się czyj to jest portret i kim był ten pan. Obraz prezydenta Stanów Zjednoczonych był doskonałą okazją, żeby wspomnieć o polskim bohaterze Tadeuszu Kościuszce, który zasłużył się w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783) oraz został mianowany generałem brygady armii amerykańskiej.

Nasze sobotnie zajęcia przybrały formę aktywnej przygody ze sztuką. Pani przewodnik pobudzała wyobraźnię naszych najmłodszych zwiedzających zadając im pytania dotyczące oglądanych obrazów.

Kolejnym etapem zwiedzania była galeria zbroi europejskiej będąca faworytem wielu odwiedzających muzeum w Cleveland. Do obejrzenia były między innymi hełmy, miecze, tarcze oraz pełne zbroje dla rycerzy oraz koni. Również i nasi uczniowie z zainteresowaniem oglądali eksponaty zgromadzone w tej części muzeum.

IMG_1427v2

IMG_1416

IMG_1419

Po zwiedzaniu przyszła pora na warsztaty plastyczne poprowadzone przez nasze panie nauczycielki w języku polskim. Dzieci zamieniły się w artystów malarzy i stworzyły kolorowe dzieła na kanwie zainspirowane obrazami obejrzanymi w muzeum.

IMG_1451

IMG_1458

Humory dopisały wszystkim. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wyprawa do Cleveland Museum of Art. Wrażenie na nich zrobiła rożnorodność zgromadzonych zbiorów. Ci zapoznani już z muzeum byli zadowoleni, że dowiedzieli się czegoś więcej o wybranych eksponatach zaprezentowanych naszej grupie.

Wyjście do muzeum było znakomitą okazją do bliższego poznania się uczniów oraz rodziców. Była to również przyjemna forma spędzenia sobotniego poranka.

Agata Niemojewska
Polska Szkoła Językowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cleveland,
Ohio
paderewskischool.org

www.facebook.com/paderewskischool

O szkole

Polska Szkoła Językowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cleveland, Ohio powstała w 2002 roku. Głównym celem szkoły jest nowoczesne nauczanie języka polskiego oparte na polskiej tradycji narodowej, kulturze i historii. Szkołę charakteryzuje wysoki poziom nauczania, indywidualne podejście do uczniów, doświadczona kadra nauczycielska oraz miła i rodzinna atmosfera. Od początku swojego istnienia szkoła jest objęta patronatem Związku Polek w Ameryce, który udziela wsparcia działaniom mającym na celu propagowanie polskiej historii i kultury na terenie Stanów Zjednoczonych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *