DPS

Kształtowanie Polonii XXI Wieku: Poznaj, Włącz się, Zaangażuj.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1074959_486129561474142_300281921_o

Centrum Taubego w Warszawie zaprasza polonijną młodzież do wzięcia udziału w wakacyjnym programie pod hasłem: Kształtowanie Polonii XXI Wieku: Poznaj, Włącz się, Zaangażuj.

Jest to pierwsza w swoim rodzaju inicjatywa mająca na celu stworzenie wspólnej płaszczyzny dla wszystkich osób pochodzących z Polski, dzięki której będą mogli tak poznać i połączyć się ze swoim dziedzictwem, jak i lepiej zrozumieć współczesną Polskę, efektywnie – mamy nadzieję – pracując dla jej dobra.

Projekt ten prowadzony jest przez założoną w 2009 roku Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce, która prowadzi programy edukacyjne, wydawnicze i kulturalne, oraz zajmuje się żydowską turystyką w Polsce, efektywnie pracując na poprawę jej wizerunku za granicą. Głównym sponsorem programu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i jego Departament Współpracy z Polonią
i Polakami za Granicą, oraz dwie amerykańskie instytucje Koret Foundation i Taube Philanthropies, jak
i samo Centrum Taubego.

Program Kształtowanie Polonii przyjmie dwie grupy 20-osobowe młodzieży polonijnej, żydowskiej, oraz polsko-ukraińskiej. Uczestników rekrutujemy na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych, choć nasze główne ośrodki – za pośrednictwem zaprzyjaźnionych akademików i instytucji – to: nasz partner, Uniwersytet Stanu Illinois w Chicago, Uniwersytety Stanforda, Berkeley, Columbia i Nowego Jorku. Studenci zgłaszają się jednak z uczelni w całym kraju, odnajdując na swoich skrzynkach mailowych, stronach uczelni, lub instytucji informacje o programie.

Każda grupa spędzi w Polsce 12 dni, podczas których zdobędą podstawową wiedzę o historii Polski,
z naciskiem na historię najnowszą (od XIX wieku) i historię wielokulturowości tych ziem, za pośrednictwem spotkań z aktywistami społeczności religijnych, artystami, edukatorami dowiedzą się o statusie mniejszości w Polsce dziś i wcześniej, wysłuchają debaty o opozycji w PRL, o Okrągłym Stole, o transformacji i obecnej roli Polski w UE i NATO, w tym także o polityce wschodniej. Rok 2014 przynosi okrągłe rocznicę tak pierwszych wolnych wyborów, jak i powstania warszawskiego i na oba te wydarzenia planujemy być szczególnie wyczuleni w naszym programie edukacyjnym. Wykłady będą przeplatały się z warsztatami, debatami, zwiedzaniem i spotkaniami z polskimi studentami – tak członkami stowarzyszeń żydowskich, czy katolickich, jak po prostu studentami.

Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny zainteresowan mogą Panstwo znaleźć na stronie http://centrumtaubego.org.pl/

Adres e-mail na który kandydaci powinni się zgłaszać to: polonia21@centrumtaubego.org.pl

Informacja nadesłana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *