DPS
No Comments

“Celebrujemy kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII w trzech językach”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W minioną niedzielę Polonia amerykańska celebrowała w Katedrze św. Patryka na Manhattanie włączenie Jana Pawła II i Jana XXIII w poczet świętych. Epokowa okazja, by zebrać się i wysłuchać fragmentów encyklik obu papieży, oprawionych muzycznie.

Urszula Dudziak, znana wokalistka jazzowa, czytała po polsku fragmenty encykliki „Centesimus Annus” Jana Pawła II.

Ed Pawlowski, burmistrz Allentown, PA, przytoczył fragmenty po angielsku encykliki „Pacem in Terris” Jana XXIII i również fragmenty wystąpienia Jana Pawła II na 50 Zgromadzeniu ONZ w 1995 roku. Trzeciem językiem włączonym w obchody kanonizacji był włoski, a czytał w tym języku encyklikę Jana XXIII, Antonio Monda, pisarz i profesor na NYU.

Katedra była wypełniona po brzegi Polakami, Włochami i turystami, którzy zasłuchali się w mądre przesłania obu papieży – na temat godności człowieka.
Wyjątkową okoliczność uświetniły utwory muzyczne, wykonane przez sopranistkę Edytę Kulczak i tenora Francesco Pavesi. Na organach grał Eugeniusz Wawrzyniak.
Wszystkich gości i organizatorów spotkania uhonorowano bukietami kwiatów z Centrali Polskich Szkół Dokształcających, które wręczyły polonijne dzieci.

Uroczystość przygotował Konsulat Generalny RP we współpracy z Konsulatem Włoch w Nowym Jorku. Tegoroczna, specjalna edycja koncertu papieskiego na pewno na długo zostanie
w pamięci i sercach wszystkich zgromadzonych w katedrze.

Danuta Świątek
Video: Andrzej Cierkosz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *