DPS

Propozycje na XIV Zjazd Nauczycieli Polonijnych

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Teresa Osadnik i Elzbieta Zarach , dyrektor Math Kangaroo USA na stan Pensylwania

Teresa Osadnik i Elzbieta Zarach , dyrektor Math Kangaroo USA na stan Pensylwania

Zakończył się XXIII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Nowym Yorku. Spotkaliśmy się z nauczycielami z wielu regionów i szkół. Zawarliśmy nowe przyjaźnie i odnowiliśmy stare. Jak zawsze było pięknie i przyjemnie. Za dwa lata mamy spotkać się na Florydzie. Czy wszyscy przyjadą ponownie?
Czy przyjadą nowi uczestnicy?

Chciałam podzielić się moimi spostrzeżeniami i propozycjami na kolejny Zjazd. Proszę wszystkich nauczycieli o wyrażenie swoich opinii. Uczyńmy następny Zjazd Nauczycieli jeszcze lepszym.

Martwi mnie wzrastający koszt uczestnictwa w Zjeździe. Wielu nauczycieli poruszało temat kosztów. Niektórzy czekali do ostatniej chwili z rejestracją, dopóki nie otrzymali dofinansowania. Byłam wzruszona opowieścią jednej z uczestniczek, która, jako prezent na Dzień Matki, otrzymała od swoich dzieci pokrycie kosztów Zjazdu.
Drodzy organizatorzy Zjazdu Nauczycieli Polonijnych na Florydzie, proszę obniżcie koszt uczestnictwa w Zjeździe. Nie mamy wpływu na koszty przelotu, ale możemy mieć wpływ na koszty pobytu.

Dawno temu, uczestnicy Zjazdów Nauczycieli Polonijnych mieszkali w internatach. Pamiętam swój pierwszy Zjazd w 1997 roku w Nowym Yorku. Mieszkaliśmy w budynkach nalężących do Columbia University. Warunki były spartańskie, jeśli porównamy je do pięciogwiadkowego hotelu. Ale to nic. Liczy się duch Zjazdu. Skoro studenci mogą mieszkać cały semestr, my możemy trzy dni.

Zjazd jest bardzo krótki, a tyle mamy do przekazania. Możemy rozpocząć zajęcia zaraz po rejestracji. Nie musimy czekać do popołudnia. Spotkajmy się na zajęciach około godziny pierwszej czy drugiej. Uzyskamy w ten sposób dodatkową sesję szkoleniową.

Niedziela to dzień odpoczynku i wycieczek. To także dzień obowiązkowej Mszy Świętej. Może zaczniemy dzień od wypełnienia obowiązku? Może spotkamy się na Mszy zaraz po śniadaniu, a może jeszcze wcześniej?

Przygotowując wspólny posiłek w piątek oraz bankiet w sobotę, może warto byłoby pokusić się o wcześniejszy przydział miejsc przy stołach? Jak to zrobić? Myślę, że uczestnicy Zjazdu wymyślą jakieś rozwiązanie. Może rozdawać miejsca przy stole przy dokonywaniu rejestracji, „jak leci”? Pozwoliłoby to na większą integrację uczestników i zawarcie nowych znajomości. A może mając plan sali, uczestnicy Zjazdu sami wybiorą miejsca i się wpiszą? Unikniemy w ten sposób stania w bezładzie przed salą, a póżniej „wyścigu” do stolików.

Bankiet to bankiet, skróćmy czas przemówień. A może zaczniemy od obiadu, jak mówi przysłowie „jak Polak głodny to zły.” Może popatrzymy na piękne występy przed deserem?

Strona internetowa jest wizytówką Zjazdu. Dobrze byłoby uzupełniać stronę internetową Zjazdu, a nie tylko stronę na facebooku. Nie każdy ma konto na facebooku (ja nie mam i nie myślę zakładać, bo po prostu nie chcę mieć.) Nie mam więc dostępu do informacji tam umieszczonych.

Myślę, że wśród trzystu czy czterystu uczestników Zjazdu, znajdzie się wiele chętnych do pisania swoich wrażeń na bieżąco, które od razu można zamieszczać na stronie Zjazdu.

Wykładowcy powinni umieścić swoje notatki na stronie Zjazdu. Jako przykład mogę podać stronę Zjazdu w Chicago. Pozwoli to zapoznać się z wykładem czy warsztatami, których nie mogliśmy obejrzeć, ponieważ odbywają sie w tym samym czasie, a po Zjeździe możemy ponownie wrócić do notatek wykładowców i „odświeżyć” pamięć.
W dobie szybkiego rozwoju technologii, można nagrywać wszystkie spotkania. Nie trzeba do nagrywania profesjonalnego sprzętu. Wystarczy aparat fograficzny, a nawet iPad. Nagrane warsztaty czy wykłady można umieścić na stronie Zjazdu.

Dobrze jest wysłuchać wykładów zaproszonych gości z Polski. Czujemy wtedy bliską więź z Polską. Ale nikt inny, tylko my polonijni nauczyciele znamy nasze bolączki i wiemy co może nam pomóc w cotygodniowej pracy w szkole.

Drodzy Organizatorzy XIV Zjazdu, proponuję, aby na Waszej stronie zjazdowej utworzyć zakładkę, gdzie nauczyciele polonijni dzieliliby się swoimi pomysłami i osiągnięciami. Każdy z nas ma materiały, które są dla niego cenne, jak np. scenariusz lekcji, która nadzwyczaj nam się udała, albo zainteresowała uczniów.

Proszę pomyśleć, gdyby tylko co drugi uczestnik Zjazdu chciał się podzielić czymś ciekawym, jakie będziemy mieli bogactwo materiału. Jaki bogaty zbiór możecie dać do ręki polonijnym nauczycielom.

Aby nie być gołosłowną, pragnę zaproponować i dołożyć do naszego zbioru, dwie wspaniałe lekcje, którymi autorami są nauczyciele ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. Lekcję historii w klasie 8 oraz lekcję o Wisławie Szymborskiej. Tak na dobry początek.

Myślę, że w miarę upływu czasu będzie przybywać nowych propozycji. Liczę, że każdy nauczyciel dopowie, jaki chciałby mieć wymarzony Zjazd.

Teresa Osadnik
Dyrektor Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah,NJ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *