DPS

Nowy Jork: “Idziemy do zoo!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dzieci, szczególnie małe, mają wrodzoną chęć bliskiego obcowania ze zwierzętami, dlatego nie powinniśmy im tego zakazywać. W życiu dziecka świat zwierząt jest częstym źródłem wiadomości
i przeżyć, które zapamiętuje na całe życie. Poprzez obcowanie ze zwierzętami małe dzieci uczą się nie tylko wyglądu i sposobu ich życia, ale także wczuwają się też w ich uczucia i emocje. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym jest uporczywym badaczem
i odkrywcą nie znanego mu głębiej świata rzeczy, zjawisk, pojęć.

Nie wystarczy jednak samo pokazywanie zwierząt na obrazkach lub zabieranie dzieci na wycieczki do zoo, by pokazać im, jak wyglądają. Istotnym dla poznania zwierząt jest wybranie się do miejsc, gdzie dziecko ma bezpośredni kontakt z (względnie) wolno żyjącym zwierzęciem. Najlepiej do zoo, którego administracja umożliwia taki kontakt, gospodarstwa agroturystycznego lub na przykład na safarii (najbliższe i chyba najbardziej znane to Six Flags).

Poniżej prezentujemy listę ogrodów zoologicznych w Nowym Jorku, do których warto zajrzeć tego lata.

1. Alley Pond Environmental Center (Queens) – prawie 150 akrów powierzchni, z lasami i pagórkami do wybiegania się. Jest tu małe zoo i akwarium. 228-06 Northern Blvd przy 233 St., Douglaston, Queens (tel. 718-229-400, www.alleypond.com). Jak dojechać: metro nr 7 do Flushing Main St, stamtąd przesiadka na autobus Q12 do Northern Blvd. Godziny otwarcia: Pon. – Sob., 9am – 4.30 pm.

2. Bronx Zoo – zoo na Bronxie to największy miejski ogród zoologiczny w Stanach. Można je właściwie nazwać właściwie parkiem ze zwierzętami. Zajmuje ono 107 ha powierzchni, a przez teren ogrodu przepływa rzeka Bronx. Plac pod lokalizację sprzedał miastu Uniwersytet Fordham za 1000 dolarów, pod warunkiem, że na tym terenie zostanie zlokalizowany park i ogród zoologiczny. Ogród istnieje od 1899 roku. Początkowa liczba zwierząt z ilości 843 rozrosła się obecnie do ponad 4000. W ogrodzie objęto specjalnym programem zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Placówka prowadzi programy edukacyjne dla dzieci, dorosłych, rodzinne
i inne. Przy ogrodzie działa Zoo Wildlife Theater, który przy użyciu środków interaktywnych, kukiełek, gier i innych środków wyrazu przekazuje wiedzę o świecie zwierząt oraz zachęca do uczestnictwa w jego obronie. Zespół daje występy w szkołach, szpitalach i wielu innych środowiskach. Godziny otwarcia: pon – pt: 10am – 5pm, sob – niedz, święta: 10am – 5:30pm. Bilety: dorośli – $16, dzieci – $12 (3-12 lat), dzieci poniżej lat 3 – wstęp wolny. Adres: Fordham Road and the Bronx River Parkway, Bronx, NY.10460. Jak dojechać: lokalną linią Metro North Harlem do Forthdam, tam przesiadka na autobus BxM11 jadący do zoo.

3. Brooklyn Botanic Garden – zaprojektowany
w 1910 roku przez braci Olmsted. Ogród w stylu elżbietańskich ogrodów zielarskich zajmuje powierzchnię 20 ha – jest tu największa w Ameryce Północnej kolekcja róż. W części japońskiej ogrodu znajdują się herbaciarnia i kapliczki Shinto. Adres: 900 Washington Ave. przy Eastern Pkwy, Prospect Hights, Brooklyn. Jak dojechać: linie metra B, Q, Franklin Ave. S do Prospect Park, 2 i 3 do Eastern Pkwy-Brooklyn Museum. Godziny otwarcia: wt.-piąt. 8am – 6pm, Sob.-Niedz. 10am – 6pm. Bilety: dorośli -$10, dzieci poniżej 12 lat – wstęp wolny.

4. Zoo w Central Parku – tuż przy Piątej Alei znajdziemy tropikalny las z egzotycznymi zwierzętami. Ogród zoologiczny jest dość mały, w porównaniu z innymi ogrodami w Nowym Jorku. Adres: 830 Fifth Ave. i 64th Street, New York, NY 10021. Jak dojechać: metrem N lub R do Fifth Ave. i 59 St. Godziny otwarcia: pon – pt: 10am – 5pm, sob – niedz, świeta: 10am – 5:30pm. Ceny biletów: dorośli – $12.00, dzieci: $7.00 (3-12 lat), dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny.

5. New York Aquarium – założone w 1896 roku na Brooklynie, przy Coney Island. Możemy w nim oglądać ponad 8 tysięcy wodnych zwierząt. Przy akwarium znajduje się centrum badawcze Osborn Laboratories of Marine Sciences (OLMS). Adres: Surf Ave. przy 8 St., Coney Island, Brooklyn. Jak dojechać: linie metra F lub Q do W 8th St – NY Aquarium. Godziny otwarcia: pon.-piąt. 10am -5pm, sob.- niedz. 10am – 5.30pm. Bilety: dorośli -$14.95, dzieci (3-12 lat) -$10.95, dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny.

6. New York Botanical Garden – jest jednym
z najstarszych i najsłynniejszych ogrodów botanicznych
w USA. Wraz z lasami po obu stronach rzeki Hudson, zajmuje sto jeden hektarów powierzchni. Na wzór londyńskiego Pałacu Kryształowego wybudowano
w nim cieplarnie. W ogrodzie prowadzone są badania ekologiczne i środowiska naturalnego. W Bronx’ie jest też największy miejski ogród zoologiczny USA.
Na prawie szesnastu hektarach dzikich trenów swobodnie spacerują tygrysy, słonie i jelenie. Zwiedzający oglądają je z jednoszynowej kolejki. Zobaczymy tu m.in. pandę wielką i panterę śnieżną. Adres: Bronx River Pkwy przy Fordham Rd., Bronx.
Jak dojechać: linie metra B lub D do Bedford Park Blvd., metro nr 4 do Berford Park – Lehman College, następnie przesiadka na autobus linii Bx26, który dowiezie nas do Garden’s Gate; lub kolejką Metro North do Botanical Garden. Godziny otwarcia: wt.- niedz. 10am -6pm, śr. i sob.10am – 12pm. Bilety: dorośli -$20, dzieci (2-12 lat) -$8, dzieci poniżej 2 lat – wstęp wolny. W środy i soboty wstęp wolny.

7. Prospect Park Zoo – Adres: 450 Flatbush Ave., Brooklyn, NY, 11225. Jak dojechać: linie metra B i Q, Franklin Ave. S do Prospect Park. Godziny otwarcia: pon – pt: 10am – 5pm, sob, niedz, święta: 10am – 4:30pm. Bilety: dorośli – $8, dzieci – $5 (3 – 12 lat), dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny.

8. Queens Zoo – w ubiegłym roku w ogrodzie zoologicznym na Queensie przyszło na świat aż czterech widłorogów.
W tygodniowy odstępie ocieliły się dwie matki, tak więc obecnie w ZOO na Queensie żyje teraz aż osiem antylop widłorogich. Widłorogi są najszybszymi zwierzątami Ameryki Północnej
i jednymi z najszybszych na świecie – na krótkich dystansach osiągają szybkość do 96 km/h. Szybsze od nich są jedynie gepardy. Adres: 53-51 111th St. przy 53 Ave., Flushing, Queens. Jak dojechać: linią metra 7 do 111 St. Godziny otwarcia: pon – pt: 10am – 5pm, sob, niedz,: 10am – 5:30pm. Bilety: dorośli – $8, dzieci – $5 (3 – 12 lat), dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny.

10. Staten Island Zoo – zoo może się
w tym roku pochwalić nowym rezydentem – małym rysiem euroazjatyckim. Adres: 614 Broadway pomiędzy Clove Rd i Forest Ave., Staten Island. Jak dojechać: po przypłynięciu na Staten Island ferry, przesiadka na autobus S48 do Broadway. Godziny otwarcia: codziennie: 10am – 4.45pm, środy: 2pmm – 4.45pm. Bilety: dorośli – $8, dzieci – $5 (3 – 12 lat), dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny.

DPS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *