DPS

Zaszczepiać dumę z bycia Polakiem czyli projekt “Kto Ty jesteś? Polak mały!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Edyta Maselbas

Edyta Maselbas

Ruszył projekt “Kto Ty jesteś? Polak mały!” Fundacji Noble Planners, którego częścią jest niedawno ogłoszony na naszym portalu “Konkurs na Najpoczytniejszego Wakacjowicza”. Może na początku powiesz coś więcej o samym konkursie?

Celem “Konkursu na Najpoczytniejszego Wakacjowicza” jest rozwijanie chęci czytania u dzieci również podczas wakacji. Od początku istnienia naszej fundacji promujemy mówienie i czytanie w języku polskim wsród dzieci z polskich rodzin. Jesteśmy jednym z koordynatorów czytelniczej akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom, również w ubiegłym roku zaprosilismy wspaniałego polskiego pisarza Grzegorza Kasdebke, który miał spotkania i warsztaty z polonijnymi dziećmi w Nowym Jorku, Connecticut i na Long Island, teraz mamy ten konkurs i akcję “Kto ty jesteś? Polak mały!”, w których również idziemy w tym kierunku, czyli promowania polskości u polonijnych dzieci.

W konkursie chodzi o to, żeby w trakcie wakacji dzieci wyszukały jak najwięcej książek o charakterze patriotycznym, przeczytały je same bądź z czyjąś pomocą i prowadziły listę tych książek, którą na końcu wysyłają do nas e-mailem czy przynoszą osobiście do siedziby fundacji. Określonym tytułom książek przypisaliśmy odpowiednią punktację, o której dziecko dowie się dopiero po zakończeniu konkursu.

Dla polonijnego dziecka czytanie po polsku nie jest proste. Dlatego w konkursie liczą się również książki przeczytane dziecku również przez rodziców, ciocie czy babcie, dzięki czemu do konkursu mogą przystąpić rownież młodsze dzieci, takie, które jeszcze płynnie nie czytają, lecz już garną się do książek. Konkurs trwa do 12 września.

Rozwijanie uczuć patriotycznych jest też głównym celem projektu “Kto Ty jesteś? Polak mały!”. Skąd pomysł akurat na patriotyczne wychowanie? Czy widzisz taką potrzebę wśród polonijnych dzieci?

W projekcie “Kto Ty jesteś? Polak mały!” chodzi nam o przybliżenie dzieciom zagadnienia patriotyzmu – wyjaśnienie najmłodszym Polakom w USA, co to tak naprawdę jest ten patriotyzm, jak on się może przejawiać w naszym życiu, a przez to głębsze uświadomienie ich korzeni i propagowanie wiedzy o kraju,
z którego pochodzą ich rodzice. Dla wielu dzieci urodzonych w polskich rodzinach poza granicami Polski patriotyzm jest zupełną abstrakcją. Nie czują za Polską tęsknoty jak ich rodzice, nie wspominają miejsc, wydarzeń z ojczyzny. W pewnym sensie muszą się tego nauczyć, poczuć dumę z bycia Polakiem,
z wartości które sie z tym wiążą.

Dużo się dzieje w naszym polonijnym środowisku, widzimy coraz więcej akcji i wydarzeń związanych
z promowaniem polskiej kultury, prezentacji polskich artystów, naukowców, promujemy piękne turystyczne miejsca w Polsce zapraszając do odwiedzin. Z tego wszystkiego jesteśmy dumni, cieszymy się, gdy nas chwalą, gdy pokazują polskie osiągnięcia. Fajnie by było, gdyby to odczucie dumy z polskości utrzymało się także w następnych pokoleniach, żeby nasze dzieci również były z tego dumne. Zauważyłam, że nie wszystkie dzieci z polskich rodzin utożsamiają się z Polską, nie wszystkie wiążą polskość ze swoim życiem, często jest to im temat bardzo obojętny. Zdarza się, że dzieci wstydzą się mówić po polsku do swoich rówieśników w obecności swoich amerykańskich kolegów. Chcielibyśmy, by były one bardziej świadome swojej polskości, chętnie okazywały swoją polskość w swoim kraju zamieszkania, były z niej dumne, chętnie jeździły do Polski.

Na czym polega sam projekt?

W skrócie projekt obejmuje przekazywanie w atrakcyjnej formie najważniejszych wydarzeń w histori Polski, pokazywanie ważnych miejsc w kraju z nimi związanych. I będzie się to działo na przykład poprzez fotograficzny konkurs dla dzieci, w którym mają zrobić zdjęcia przedstawiające zachowania patriotyczne, wydarzenia które im się z patriotyzmem kojarzą i których byli świadkami lub uczestnikami, czy też robiąc zdjęcia rzeczom będącym w pewnym sensie symbolem patriotyzmu, lub się z nim kojarzą. Mogą to być zdjęcia zrobione w USA lub w Polsce. Po zakończeniu konkursu, we wrześniu, powstanie z nich wystawa.

Kolejnym punktem w naszym projekcie jest seria spotkań i zajęć z Joanną Olech, którą zaprosiliśmy do Nowego Jorku. Pani Joanna jest autorką książek dla dzieci i laureatką licznych prestiżowych nagród.
Jej Czerwony Kapturek (seria Niebaśnie) otrzymał wyróżnienie w zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie. To bardzo ciepła i sympatyczna osoba, której na pewno uda się dotrzeć do najmłodszych i w ciekawy sposób przedstawić im zagadnienie patriotyzmu. Planujemy też wernisaż z ilustracjami z polskich książek
o podobnej tematyce, na którym będzie ona honorowym gościem.

Z kolei jesienią zaczniemy publikować materiały dla rodziców dotyczące spraw, o których mówimy
w projekcie. Będą one zawierać wskazówki i porady, jak najlepiej podejść do tego tematu i w jaki sposób kszatłtować w naszych dzieciach patriotyzm.

To bardzo szczytny cel i chyba nie tak łatwo osiągalny. O tym z pewnością wie prezydent Bronisław Komorowski, który nie tylko zainteresował się Twoim projektem, ale został również jego honorowym patronem.

O tak, była to dla mnie ogromna niespodzianka! Nie spodziewałam się, że w całej masie różnych projektów i propozycji przesyłanych do jego kancelarii, akurat mój projekt zostanie zauważony i dostanę taką odpowiedź! Prezydent zgodził się objąć nasze działania swoim patronatem, również sam projekt dostał jego wyrożnienie.

Gratuluję i życzę sukcesów w jego realizacji!

Rozmawiała: Marta Kustek
Zdjęcie: Iwona Kaplan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *