„Zachwyca, wciąga i niesie wielką radość”

grup-druk2

Kolejne wakacje, kolejne oczekiwania i mnóstwo pomysłów jak spędzić czas, co podarować swoim pociechom….Jedna wielka niewiadoma, pytania i wiążące się z tym wątpliwości to niewątpliwie dylemat wielu rodziców. Kolejny raz naprzeciw tym oczekiwaniom i wszystkim potrzebom wyszedł proboszcz parafii Bł. Jana Pawła II w Perth Amboy NJ. ojciec Waldemar Łątkowski organizując jak co roku „Wakacje z Panem Bogiem.

“Wakacje z Panem Bogiem” to tygodniowy obóz dla całych rodzin, który napełnia radością i wprowadza w ten jakże długo oczekiwany przez wszystkich czas wypoczynku i przygody. Każdego roku pojawia się mnóstwo oczekiwań, nadziei i pytań, które się rodzą przed wyjazdem, a potem okazuje się, że finał jest imponujący. Wystarczy posłuchać wypowiedzi 12 letniej Weroniki:
”Kiedy pierwszy raz przyjechałam na „Wakacje z Panem Bogiem” myślałam, że to tylko przedłużenie lekcji religii. Ależ nie! Codziennie rano, po pysznym śniadaniu, mieliśmy zajęcia grupowe, uczyliśmy się jak przystępować do sakramentu pojednania, robiliśmy plakaty, graliśmy w gry, zawiązywały się przyjaźnie. Kiedy była Msza Święta, fajne piosenki i ciekawe kazania pomagały nam lepiej w niej uczestniczyć. Jeszcze było dużo zabaw, zajęć sportowych, były pokazy talentów, wspinaczka na ścianie, pogodne wieczory. Było też dużo czasu na pływanie lub granie w piłkę. Mam nadzieję,że przyjadę też w przyszłym roku i będzie tak samo fascynująco jak było w tym roku!”

Z podobnymi wrażeniami wyjechała większość uczestników, a było ich w tym roku około 120 z różnych zakątków stanów sąsiadujących z New Jersey. Trudno tu nie wspomnieć o miejscu, którego urok zachwycał. Już przekraczając granice Silver Bay YMCA można było zobaczyć, że to miejsce ma w sobie coś wyjątkowego. Ośrodek położony nad samym Lake George zachwycał
o każdej porze dnia i nocy.

Przebywająca na obozie Maja z Polski powiedziała: ”Byłam pierwszy raz i bardzo mi sie podobało. Wyjazd ten był idealnym sposobem na bliższe poznanie Boga, był to również czas miłego odpoczynku w przepięknej przyrodzie”.

I rzeczywiście, region Adirondack ma w sobie niezwykły urok: zachwyca, czaruje i przyciąga. Takiego zdania była większość tych, którzy przybyli do Silver Bay aby zgłębiać tajemnice 5 warunków dobrej spowiedzi.

Siatkowka nad jeziorem

Poranna modlitwa

Małgorzata z Nowego Jorku powiedziała: „W tym roku na Wakacje z Panem Bogiem udało się nam wybrać całą rodziną. Dla naszych dzieci i dla mnie był to trzeci już camp i stwierdzam że to,
co zapoczątkował ojciec Waldemar z parafii w Perth Amboy musi trwać dalej. Zdaję sobie sprawę, ile pracy i wysiłku kosztuje zorganizowanie takich kolonii dla naszych dzieci, jaka odpowiedzialność ciąży na organizatorach i tym większa jest nasza wdzięczność dla tych, którzy chcą jeszcze poświęcać swój czas dla innych. Dzięki takim ludziom nasze dzieci mogły spędzić kilka wakacyjnych dni w piękny i bezpieczny sposób, wśród rówieśników, bawiąc się na świeżym powietrzu, pływając w pięknym i czystym jeziorze, rozmawiając o Bogu, a wszystko to w tak pięknym otoczeniu! Silver Bay to naprawdę cudowny zakątek, może dlatego przyciągnął nas juz drugi raz. Jako mama polecam wszystkim innym rodzicom i ich pociechom Wakacje z Panem Bogiem, a jako opiekun namawiam innych do współpracy – wyświadczając przysługę innym, dajemy szansę sobie samym na spędzenie tych kilku wakacyjnych chwil bliżej swoich dzieci i swoich rodzin!”

Podczas nauki śpiewu

Katarzyna Pawka i o. Waldemar

organizator_Wakacji_z_Panem_Bogiem

Z pewnością wypowiedź rodzica jest dla organizatorów motywacją do kontynuacji corocznych spotkań, a dla innych rodziców inspiracją do zatrzymania się na moment i doświadczenia czegoś, co umyka w naszej codzienności. Wiele rodzin zapisało się już na następny rok. Wielu z nich powtarza, że te kilka dni spędzone ze swoimi dziećmi na wspólnej zabawie, czy to na plaży czy na sportowych boiskach, a później w domku bez telewizji czy gier komputerowych, zbliżyły ich ze swoimi dziećmi i pogłębiły wzajemną więź.

Forma wypoczynku na Wakacjach z Panem Bogiem zdaje egzamin, daje radość i pozwala wyzwolić się z więzów zależności technicznych czyli komórek, komputerów, telewizji, które nie są używane w trakcie trwania obozu – taki wymóg stawia ojciec Waldemar wszystkim uczestnikom. A zagadnienia religijne pozwalają umocnić się w wierze i dostrzec wartości, które umykają naszej uwadze w życiu codziennym.

Uczestnicy kolonii w dużej mierze mogli również doskonalić swój język polski, gdyż przez cały tydzień właśnie język ojczysty dominował we wszystkich rozmowach i, co ciekawe, nikt z tego powodu nie narzekał.

biuletyn

Ten tydzień na długo pozostanie w pamięci uczestników. Tegoroczne „Wakacje z Panem Bogiem” zakończyły się, cel został osiągnięty, temat zrealizowany. Warto tu nadmienić, że 5 warunków dobrej spowiedzi to elementy pozwalające nam na udoskonalenie swojej egzystencji. Symboliczne palenie grzechów z wcześniejszą obietnicą poprawy zrobiło wielkie wrażenie nie tylko na dzieciakach, ale też na nas, dorosłych. Podanie sobie dłoni, spojrzenie w oczy i szczere “przepraszam” to bardzo dużo.

Najmłodsza uczestniczka obozu

Ognisko

A organizatorzy…no cóż, dziękują wszystkim, którzy im w tym pomogli tzn. opiekunom, którzy poświęcili swój czas, wielu polonijnym instytucjom, które zadbały o to, aby sprawić więcej radości różnymi niespodziankami: PSFCU, UPCU, Lowell Food, Adamba, Nassau Meat Market-Kiszka, Kangur, PNC i wielu innym.

Wspomnienia zostały utrwalone na pięknych fotografiach, które są już zamieszczone na stronie parafii

Zapraszamy na przyszły rok do malowniczych zakątków Lake George, do miejsca, które przez tydzień tętni polskością i pokazuje, gdzie tkwi największa radość życia. Wszystko to dzięki Ojcom Redemptorystom z parafii w Perth Amboy NJ z ojcem Waldemarem, pomysłodawcą dzieła, na czele.

Katarzyna Pawka
Zdjęcia: archiwum parafii