DPS

„Jazz i dzieci to wspaniała kombinacja”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Jazzed!

„Jazz i dzieci to wspaniała kombinacja” – powiedziała Mercedes Ellington, wnuczka słynnego Duke’a Ellingtona. – „To najlepszy czas, by dzieci zapoznać z muzyką” – dodała podczas otwarcia wystawy pświęconej jazzowi w Ameryce „Jazzed! The Changing Beat of 125th Street” w Children’s Museum of Manhattan.

Wystawie towarzyszą liczne występy jazzowych artystów, za które nie trzeba dodatkowo płacić, bo wliczone są w ceny biletów do muzeum ($11 dzieci i dorośli, seniorzy $7 i dzieci poniżej 1 roku wstęp darmowy). Interaktywna wystawa, która potrwa do grudnia, jest skierowana do dzieci, a właściwie do całej rodziny bez względu na wiek. Dzieci mogą zrobić z papieru buty do top dance, a z pudełek gitarę albo bęben. Kto chce może wykonać collage z papieru z zapisanymi nutami. Oczywiście wystawa to muzyka. Można wysłuchać różnych wersji „Cheek to Cheek” w wykonaniu Fitzgerald i Holiday.

Półgodzinne występy jazzowych artystów są w soboty i niedziele o godz. 3.00pm-3.30pm i 4.00pm-4.30pm. Darmowe bilety wydawane są na pół godziny przed koncertami w Visitor Information Center na 1 piętrze. W nabliższym czasie muzeum proponuje występy:

26 lipcaKavita Shah. Artystka łączy elementy muzyki brazylijskiej i indyjskiej z jazzem.

27 lipcaItamar Borochor. Jazz z włączonymi elementami muzyki arabskiej.

2 sierpniaJonathan Blake, znany perkusista.

9 sierpniaColin Stranahan, mówi o sobie, że jest zatopiony w jazzie od urodzenia.

10 sierpniaAmir El Saffar – Jazz z arabskimi motywami muzycznymi.

23 sierpniaBrio Skonberg – jej debiut „So Is the Day” zajmuje 7 miejsce na U.S. National Jazz Charts.

24 sierpniaJohn Ellis – wydał 7 albumów muzycznych.

30 sierpniaCharenee Wade, wokalistka i kompozytorka jazzowa.

Ale muzeum żyje nie tylko jazzem, na jego 5 piętrach jest wiele innych atrakcji. W ramach wystawy interaktywnej EatSleepPlay dzieci mogą wpełznąć do układu trawiennego (rur) i przyjrzeć się jak on pracuje. Mogą też pompować serce i dowiedzieć się co dzieje się z człowiek podczas snu. Dla młodszych dzieci frajdą jest, w ramach wystawy PlayWorks, nakarmić krokodyla literami alfabetu. Kto chce przeżyć przygodę z Dorą i Diego niech się skieruje do sekcji „Adventures with Dora and Diego”, gdzie można zapoznać się m. in. z życiem różnych zwierząt.

EatSleepPlay

Wiadomość dla tych, którzy chcą wydać fortunę na świąteczne lub jubileuszowe spotkania rodzinne. W muzeum można wynająć salę na 3 godziny. W zależności od tego jaki impreza ma charakter, będzie kosztować od $5 tys. do $50 tys.

Muzeum, które istnieje od ponad 40 lat i rocznie odwiedza je ponad 350 tys. osób, jest otwarte poza świętami Thanksgiving, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

UWAGA: darmowy wstęp w pierwszy piątek miesiąca między 5.00-8.00 wieczorem. Muzeum jest otwarte od 10.00 do 5.00 od niedzieli do piątku, a w soboty od 10.00 do 7.00 wieczorem. Adres: The Tisch Building, 212 West 83rd St. Dojazd metrem 1, 2,3 albo autobusem M7, M11 i M104. Po szczegóły warto zajrzeć na portal muzeum www.cmom.org

Opracowała:

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *