DPS
No Comments

Nanda Devi Raj Yatra – pomóż w dokumentacji jednej z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

IMG_5351

Nanda Devi Raj Yatra to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy odbywają ją idąc boso przez trzy tygodnie w indyjskich Himalajach. Raj Yatra jest bardzo rzadkim wydarzeniem. W tym roku, 18 sierpnia 2014 odbędzie się ponownie, po czternastoletniej przerwie. Następna taka okazja powtórzy się dopiero za 12 lat.

Pilegrzymka miała rozpocząć się już rok wcześniej, jednak z powodu obfitych powodzi, które poczyniły ogromne szkody w północnych Indiach latem 2013 roku, została przełożona na 2014 rok. W tym roku trasa przebiegać będzie przez tereny dotknięte żywiołem, głównie wsie regionu Uttarkhand. To tworzy wyjątkowe, ale również tragiczne tło dla całego tego wydarzenia. Szlak przebiegać będzie na dużych wysokościach, również w okolicach jeziora Roopkund, na którego brzegach znajdują się setki skamieniałych ludzkich szkieletów. Według legendy w tym świętym miejscu król zwołał kilka tancerek, aby tańczyły dla niego. Nagła zawieja śnieżna uwięziła tam zarówno króla, jak i same tancerki. Inna legenda opowiada o królowej, która nad brzegami jeziora powiła dziecko. Po porodzie pępowina zsunęła się do wód jeziora powodując śmierć ludzi.

Martushka Fromeast, polska fotografka, mieszkająca obecnie w Indiach, autorka m.in. projektu „Historie himalajskie”, mającym na celu promocję i ochronę dziedzictwa Himalajów, pragnie udokumentować to rzadkie wydarzenie. Jest ono mającym dziesiątki tysięcy lat bogatym kulturowym i duchowym dziedzictwem, o którym jest wciąż tak mało informacji.

Autorka projektu pragnie odzwierciedlić połączenie w jednym, tradycyjne wierzenia ze współczesnymi wątkami, a także tragicznymi historiami tego miejsca. Aby udokumentować całe wydarzenie chce wyruszyć w trasę z pielgrzymami. Obok fotograficznej relacji, będzie także relacja filmowa, a także przeprowadzenie wywiadów z uczestnikami pielgrzymki.

Zachęcamy do wsparcia projektu na platformie Kickstarter: https://www.kickstarter.com/projects/593383308/raj-yatra

Wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia dla 2 osób a także koszty wynajmu tragarza.

O autorach projektu:

Martushka Fromeast – zrealizowała wiele projektów fotograficznych, m.in. założyła Click Academy promującą zwiększenie zaangażowania społecznego dzieci w Polsce i w Wielkiej Brytanii a także Romani Click – projekt opierający się na współpracy ze społecznością romską i ochronie ich dziedzictwa w Polsce, również w kontekście społeczności migrantów w Wielkiej Brytanii. Jej fascynacja Himalajami rozpoczęła się w dzieciństwie, kiedy jej wujek opowiadał historie o grozie, sacrum i przygodach w górach. Kiedy odwiedziła Himalaje po raz pierwszy, była oczarowana znaczeniem opowiadanych historii, związanych z rzekami, jeziorami i górami. Jej zawodowe i osobiste zaangażowanie zaowocowało długoterminowym projektem „Historie himalajskie”, mającym na celu promocję i ochronę dziedzictwa Himalajów. Himalaje pełne są niezwykłych historii, na co dzień ukrytych przed przybyszami. Tym bardziej wymagają one zachowania i zapamiętania. Społeczności zamieszkujące Himalaje mają swoje filozofie, święta, ceremonie, kształtowane przez stulecia. Rok temu sukcesem zakończyła się część projektu, mająca na celu udokumentowanie unikalnego dziedzictwa zamieszkujących Nepal szamanów. Martushka uchwyciła ich w prywatnych sytuacjach, w ich własnej przestrzeni, tworząc niecodzienne portrety. Równocześnie prowadzone były warsztaty fotograficzne dla dzieci, zamieszkujących Shyabrubesi, niewielką wieś, angażując je przy przygotowywaniu ilustracji lokalnych opowieści. Wystawa zdjęć prezentowana była w New Delhi, Gruzji, Chinach, Nepalu, Londynie, w Polsce w Krakowie oraz w Warszawie. Jej zdjęcia zdobyły nagrodę w konkursie BZ WBK Press Photo 2014.

Mukesh Kughsal – fotograf mieszkający w New Delhi, pochodzący z region Uttarakhand. Ma ogromną wiedzę i doświadczenie w pracy w tym regionie. Nadzorował zdjęcia do filmu “Rajula”, pierwszego filmu kręconego w Uttarkhand, który trafił do masowego odbiorcy w Indiach. Pracował również przy innych produkcjach filmowych z tego regionu. Otrzymał nagrodę publiczności podczas Delhi International film Festival 2013.

IMG_06

yatra06

IMG_5430

IMG_5339

IMG_5331

IMG_5188

IMG_07-1

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

Fot. Martushka Fromeast

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *