DPS

“Pierwsza szabla świata”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Edward Korfanty

Edward Korfanty

Nikt nie pomyślałby, że ten skromny i spokojny człowiek, który lubi
i potrafi smażyć świetne placki ziemniaczane, to pierwszy szermierz świata. Każdego roku, w czasie festiwalu, wspólmie z żoną Krysią, od lat społecznie pracują na rzecz tutejszej Polonii.

Przybyli do Portland w 1993 roku i stali się integralną częścią grupy.
Są nierozłączni ze znaną ze swojej gospodarności Krysią. Edek uwielbia jej kuchnię i nigdy nie wychodzi z podziwu nad jej urodą. Często w rozjazdach po calymm świecie, zawsze z przyjemnością wraca do domu. Rodzinne spotkania z również szermierką, córką Olą wielokrotnie kończą się meczem tenisa lub bieganiem. Wyjazdów jest wiele, obozy trenerskie, zawody, olimpiady.

Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, w latach 1984-1990 był trenerem polskiej kadry narodowej w szabli mężczyzn. Jako zawodnik szermierkę zaczął uprawiać w 1965 roku. Jest trzykrotnym mistrzem Polski (rok 1975, 1976 i 1979),

Edward Korfanty, Bekka Ward, Mariel Zagunis

Edward Korfanty, Bekka Ward, Mariel Zagunis

wielokrotnym wicemistrzem indywidualnym i drużynowym, jako zawodnik polskiej kadry narodowej.
W ostatnich latach 2002, 2003, 2006 został także trzykrotnym mistrzem świata weteranów w szabli.

Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1990 roku, początkowo uczył szermierki na Uniwersytecie Notre Dame. W 1993 roku został trenerem w Portland, w stanie Oregon. Uczy dzieci i młodzież, które wielokrotnie przyjeżdżają trenować pod jego kierunkiem z najdalszych krańców świata.

Edward Korfanty jest trenerem kadry Stanów Zjednoczonych od 1999 roku. W czasie jego kadencji Mariel Zagunis i reprezentacja Stanów Zjednoczonych wielokrotnie zdobyły mistrzostwo świata. Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych trzykrotnie wybrał go trenerem roku
w latach 2000, 2003 i 2004. 24 kwietnia 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Reklama

W tym roku, w Kazaniu, po raz kolejny reprezentacja kobiet ze Stanów zjednoczonych zajęła mistrzostwo świata. Polska szablistka Ola Socha, która często odwiedza Portland, zajęła siódme miejsce.

Brawo Edward, jesteśmy z ciebie dumni!

Dorota Żukowska
Zdjęcia: Archiwum Edwarda Korfantego

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *