“Szkolny dzwonek”

Nie jest to pierwszy września, a szkolny dzwonek
w korytarzach nie dzwoni. Tupot dziecięcych bucików
i radość z powakacyjnych spotkań świadczą jednak niewątpliwie, że rok szkolny na pewno się rozpoczął.

Niemal z zaskoczenia, nastał kolejny wrzesień i kolejna jesień wiatrem goni już liście po ulicy mimo ciągle gorących dni. Na kalendarzu „Szkoły polskiej”
w Portland zawisła gęstwina ważnych dat i uroczystości.

Tylko z pozoru tak samo jak przedtem, w dużej sali będącej siedzibą Towarzystwa Biblioteki Polskiej, tym razem zamienioną na szkolną aulę, po raz kolejny spotykają się dzieci i rodzice. Szerokie uśmiechy
i błysk w oczach wskazują, że wakacje były udane. Gwiazdki dziewczęcych spódniczek mówią o wielkich oczekiwaniach na nadchodzące miesiące.

2a

Pierwsze po wakacjach spotkanie jest niezwykłe, mimo, że kolejne. Wyższe o jedno lato dzeci dokazują po sali, kiedy niektóre w najcichszych zakamarkach już dzielą się przeżyciami. Rodzice z zaciekawieniem patrzą na uśmiechnięte twarze nauczycieli, starając się odgadnąć ich plany.

Plany są zaś bardzo bogate.

4-2

3-10

Uczenie zabawą w przyjaznej i ciepłej atmosferze, to ich podstawa. Każda grupa ma swojego opiekuna, który się stara jak najlepiej dopasować plan zajęć do poziomu znajomości języka studentów.

Pani Jadzia ma grupę maluchów, pani Renata, Agnieszka, Ania i Ewa prowadzą grupy dzieci starszych, natomiast pani Zyta i pan Marek zajmują się nauką tańca, a Oliwia i Paweł – muzyki. W bibliotece czekają na dzieci świeżo odkurzone bajeczki i nowe polskie filmy.

Wydaje się, że czasu na wszystkie aktywności zabraknie. Bedą Andrzejki i odwiedzi dzieci Mikołaj, śpiewanie kolęd i coroczny bal karnawałowy rozpoczną nowy rok, malowane będą pisanki, a kolorowe palmy wielkanocne wyrosną na zajęciach wszystkich grup.

W czerwcu szkoła będzie reprezentowana na uroczystej paradzie Róż i zaorganizuje wspólnie, w ramach grupy Visegrad, Dzień Dziecka. Wiersze będą recytowane mamom w ich specjalnym dniu, a tańce w kolorowych strojach ubarwią festiwal. Jeszcze można by zrobić przedstawienie teatralne, tak jak kilka lat temu, o czym przypomina wszytkim prezentowane wideo, wspominające wydarzenia ostatnich lat.

6-4

5-4

1-5

Kolejny rok szkolny zapowiada się ciekawie i radośnie, a na pewno bardzo pracowicie.

Najważniejsze, że kontynuowane będą przyjaźnie i więź z rodzinnym krajem.

Tekst i zdjęcia: Dorota Żukowska