DPS

„Think Big czyli UPenn jest dla Polaków”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
University of Pensylvania

University of Pennsylvania

University of Pennsylvania (UPenn) należy do prestiżowych uczelni prywatnych w USA – Ivy League.
W rankingu USA Today na 2015 r. zajmuje PIERWSZE miejsce wśród 1,394 uniwersytetów w kraju. Według rankingu U.S News & World Report – UPenn znajduje się na 8 miejscu. W ciągu ostatnich 10 lat aż 9 absolwentów szkoły i pracowników naukowych dostało Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. TYLKO 10 procent z ubiegających się na studia, zostaje przyjętych! W programie licencjackim studiuje ponad 10 tys. osób, a magisterskim 11 tys.

UPenn znany jest z doskonałych programów nauczania w zakresie m. in. medycyny, stomatologii, prawa, biznesu i weterynarii. Czesne w roku akademickim 2014/2015 wynosi $48 tys. Dodatkowo koszty akademika i wyżywienia kolejnych $14 tys.

Prezydent UPenn, Amy Gutmann, (która rocznie zarabia $1.3 mln) zachęca wszystkich młodych ludzi do myślenia na wielką skalę – „Think Big” i ubiegania się na studia na UPenn. Wysokie koszty studiowania nie powinny odstraszać, bo UNIWERSYTET PRZYZNAJE WYSOKIE STYPENDIA. Student, którego rodzina ma dochód roczny $40 tys. i mniej – dostaje stypendium na pełne pokrycie czesnego, akademika i wyżywienia. W przypadku dochodu poniżej $75 tys. – student dostaje stypendium, pokrywające pełne czesne
i akademik. Jeśli dochód mieści się w granicach $75 tys. – $150 tys. – stypendium pokryje całe czesne.
A ci, których rodziny mają dochód powyżej $150 tys., mogą spodziewać się stypendium w wysokości 1/3 czesnego.

Już w szkole średniej można wybrać się na UPenn, by zapoznać się z uczelnią. STUDENT FOR A DAY czyli student na jeden dzień jest specjalnym programem, skierowanym dla juniors i seniors w high schools. Rejestracja na https://key.admissions.upenn.edu/portal/day-hosting. Wizyty na uczelni są w październiku, lutym i marcu; w poniedziałki, wtorki i środy. Gorąco polecamy! Think Big!

xxx

Monica Wojciechowski

Monica Wojciechowski

Polski Klub na UPenn istnieje od 2012 r. i obecnie liczy 30 członków.
„Kiedy zaczynałam studia, nie było klubu” – mówi 20-letnia Monica Wojciechowski, jego prezydent, studentka trzeciego roku ekonomii i inżynierii systemowej.- „Polski Klub istniał wcześniej, ale zniknął z ukończeniem studiów poprzednich jego członków, co najmniej 6 lat temu. Postanowiłam ponownie go uruchomić. Na początku działałam z jedną koleżanką, Darią” – dodaje.

Klub współpracuje z innymi polskimi klubami
w Filadelfii. „Mamy szczególnie dobre stosunki z Drexel University Polish Society. Gdy jeden z naszych klubów organizuje jakieś przyjęcie lub wydarzenie, również rozszerza zaproszenie do innych klubów. Niedawno wzięliśmy udział w Paradzie Pułaskiego w Filadelfii. Szliśmy obok innych polskich klubów i organizacji
z Pensylwanii. Po paradzie celebrowaliśmy przy grillu na kampusie UPenn”.

Pulaski Day Parade 2014

Pulaski Day Parade 2014

Polscy studenci na UPenn

Polscy studenci na UPenn

W najbliższych planach zabawa andrzejkowa i wycieczka do polskiej dzielnicy oraz prezentacja polskich tradycji w UPenn Museum na wystawie „Kultura Świata”, która będzie na początku grudnia. Polacy na UPenn nie czują się osamotnieni.

xxx


Annette Krysiewicz

Annette Krysiewicz

20-letnia Annette Krysiewicz jest studentką II roku UPenn na kierunku inżynierii chemicznej. „Uniwersytet przekroczył wszystkie moje oczekiwania i polecam tę uczelnię wszystkim młodym” – mówi. Annette rozwija się na wielu płaszczyznach. Gra w siatkówkę w klubowej drużynie UPenn. Trenuje dwa razy w tygodniu i ma turnieje 3 lub 4 razy w semestrze. Pracuje w bibliotece i jest członkiem Alpha Omega Epsilon (sorority dla inżynierów).

Annette znajduje również czas, by pielęgnować swoją polskość. Jest członkiem Polskiego Klubu na uniwersytecie. W programie nauki wybrała zajęcia Polish for Heritage Speakers, czyli język polski dla studentów, którzy mówią po polsku w domu. Jest to kurs dla tych, którzy biegle posługują się polskim na co dzień i chcą rozwijać swoją znajomośc również literatury i filmu.

Gdy była uczennicą liceum Pearl River High School w Pearl River, NY, zdobyła najwyższe wyróżnienie w organizacji skautów – Girl Scout Gold Award. Aby je otrzymać prowadziła projekt zachęcania polskich dzieci w Ameryce do uczenia się języka polskiego oraz poznawania polskiej kultury, geografii i historii. Z własną prezentacją w PowerPoint o Polsce odwiedzała polskie sobotnie szkoły. A jej marzeniem było zostać studentką UPenn. Spełniło się!

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum Monica Wojciechowski, Annette Krysiewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *