40 lat minęło jak jeden dzień

Jubilat z tortem i tancerzami

W sobotę, 18 października, w Cracovia Manor odbył się uroczysty Benefis z okazji 40-to lecia działalności artystycznej Józefa Pałki właściciela Joseph’s Dance Studio. Na uroczystość przybyło blisko 200 osób.

Wśród zaproszonych gości byli Alicja Tunk z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wraz z przedstawicielami Rady Dyrektorów Unii, będącej wieloletnim sponsorem Joseph’s Dance Studio, sekretarz Centrali Polskich Szkół Dokształcających – Lucyna Lis, przedstawicielka Wawel Bank – Monika Sądej oraz ksiądz Mirosław Król – proboszcz parafii św. Teresy w Linden, NJ, który złożył gratulacje jubilatowi i wygłosił krótką inwokację oraz Marszałek Parady Pułaskiego 2014 dywizji Clifton – Stanley Kwolek.

Alicja Tunk gratuluje Józefowi Pałce

Rok 2014 jest 40-tym w artystycznej pracy Józefa Pałki. Z tego okresu 18 lat przypada na działalność w Polsce, który obejmował czas kariery zawodniczej a później trenerskiej i który zaowocował założeniem pierwszego w Polsce wiejskiego klubu tańca towarzyskiego ”Czertan” w Czernicy koło Jeleniej Góry oraz ”Vlan” we Wleniu. Pałka realizował tam hasło “Obym dożył tej pociechy, aby ten taniec trafił pod strzechy”. Największym osiągnięciem jego klubu był udział dziecięcych par w finałach Mistrzostw Polski. Dorobek ten prezentowany był wielokrotnie przez prasę i telewizję. Za działalność tą otrzymał Pałka wówczas m.in. nagrodę Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie im. Jędrzeja Cierniaka I i II stopnia oraz Nagrodę Artystyczną Młodych Twórców im. Stanisława Wyspiańskiego od ówczesnego ministra młodzieży Aleksandra Kwaśniewskiego.

Występ Anny Kaczmarskiej i Patryka Płoszaja

Samantha Filip

Następne 22 lata to założenie Joseph’s Dance Studio w Wallington, NJ i roztańczenie polonijnego środowiska – wszystko pod hasłem ”Wychowanie poprzez taniec”. Jego wychowankowie startowali i stawiali godnie czoła swoim konkurentom w największych imprezach tanecznych w USA, Kanadzie i Europie. Startowali w mistrzostwach Ameryki zdobywając 175 medali.

Na początku uroczystego benefisu Józefa Pałki wyświetlony został krótki film o działalności trenera tańca w Polsce. Konsul Alicja Tunk przeczytała list gratulacyjny przesłany przez Ryszarda Schnepfa, ambasadora RP w Waszyngtonie, a list od Ewy Junczuk Ziomeckiej, Konsul Generalnej RP w Nowym Jorku został zamieszczony w biuletynie pamiątkowym.Całość imprezy prowadził z humorem i satyrą redaktor Nowego Dziennika Janusz Szlechta, którego wspierała w artystycznej części asystentka Józefa Pałki Klaudia Kluziński. Jubilat otrzymał wiele gratulacji i kosz kwiatów od Małgorzaty Wadołowskiej i Bogdana Chmielewskiego, przedstawicieli PSFUC. Wiele bukietów i życzeń złożyli również tancerze, ich rodzice oraz znajomi. Nie zabrakło smacznego torta, który tuż przed północą pokroił własnoręcznie jubilat.

Występ Ani Matlewskiej

Tancerze w akcji

Najważniejszą częścią Benefisu byli artyści. W solowych pokazach wystąpiły utalentowane tancerki: Samanta Filip, wychowanka Joseph’s Dance Studio oraz niedawno przybyła z Polski Anna Matlewska, najmłodsza w świecie finalistka polskiej edycji ”You Can Dance”. Swoje umiejętności zaprezentowali wychowankowie z różnych grup wiekowych, wśród których byli m.in. Dominika Perkowska i Karol Kukacki, Agnieszka Szymańska i Viktor Lubnicki, Nina i Andrew Bober, Sylwia Sochacki i Konrad Trojanowski, Weronika Ludwiszewski i Micheal Kaczmarski, Emily Chervinsky i Peter Kaczmarski, John i Natalia Gargas, Emilia Solek i Mark Gargas oraz Karolina Balcer i Konrad Trojanowski.
Artystycznym gwoździem programu był występ trzykrotnych mistrzów świata oraz finalistów ”America’s Got Talent” Anny Kaczmarskiej i Patryka Płoszaja. Zdobyli oni złoty medal na olimpiadzie tanecznej w Blackpol w Wielkiej Brytanii w slowfoxie.

Marika Szczepek i Won Kim

Józef Pałka z tancerzami

Bogdan Chmielewski i Malgorzata Wadolowska wreczaja kwiaty jubilatowi

Zupełnym zaskoczeniem był występ świetnej wokalistki operowej młodego pokolenia Mariki Szczepek, która w duecie z swoim partnerem Won Kim wykonali dwa utwory Andrea Bocelli. Młoda artystka właśnie w Cracovia Manor debiutowała debiutowała przed 10-cioma laty, i wtedy dzięki pomocy Józefa Pałki, wprowadzona została na estrady Nowego Jorku. Publiczność przyjęła ich występ owacjami na stojąco.

Gości bawił zespół ”Vox Verona”. Z okazji benefisu wydany został specjalny biuletyn jubileuszowy opracowany przez Ilonę Bruzdę. Impreza została sfilmowana przez polonijny portal www.DobraPolskaSzkola.com na zlecenie Piotra Rudzińskiego z TV Polonia.

Agnes Mierzwa