DPS

“Kto czyta nie błądzi”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Reklama

Reklama

Kartki dziecięcych ksiażeczek szeleszczą jak jesienne liście za oknem. W skupieniu wysokich półek wypełnionych niemal po sufit tomami polskich wersów, dziecięce główki pochylają się nad lekturą. Zapach starych woluminów stuletniej biblioteki unosi się dookoła, nadając miejscu szczególnej dostojności.

Nazwa Towarzystwa Biblioteki Polskiej w Portland sama wskazuje, że biblioteka jest jego sercem. Jedyne w mieście miejsce, które udostępnia polskie słowo pisane a mimo tego nie spotka się tu ostatnio tłumów. Dodanie pokaźnego zestawu filmów cyfrowych wcale nie zmieniło sytuacji. Nie można zaprzeczyć, tempo przybywania nowinek technicznych jest oszałamiające. Na czytanie pozostaje coraz mniej czasu i chęci. Pochłonięcie nowościami internetu odzwyczaja od słowa czytanego.

kto czyta 2 (2)

Schedą ostatnich stuleci nie jest jednak nic innego, jak tomy ksiąg i książek. To w nich jest zawarta wiedza, odkrycia naukowe, osiągnięcia literackie i artystyczne. Zajmie jeszcze bardzo dużo czasu zanim podobnymi zbiorami bedą się mogły pochwalić cyfrowe kolekcje. Dzięki tej i podobnym jej bibliotekom na świecie, setki Polaków potwierdza swoją narodową przynależność każdego dnia. Pieczołowicie przechowywane przez lata ksiażki mają niezywykłą wagę. Dzięki ich istnieniu, rzesze przyjezdnych do najdalszych zakamarków świata miały możliwość bezpośredniego kontaktu z ojczystym językiem. Mogły go chłonąć i uczyć się go od podstaw. Pokolenia dzieci urodzone na obczyźnie, tak jak na dzisiejszej lekcji, tu zapoznawały się z alfabetem i zawiłościami polskiej gramatyki.

kto czyta 3

Słowo pisane niezmiennie jest nie tylko źródłem wiedzy i informacji, ale również wspaniałym wypoczynkiem i chwilą czasu wspólnie spędzoną z dziećmi. Tradycje i potrzeba czytania na stałe ma swoje miejsce w niejednej rodzinie, a jego intymność zbliża już od dawna pokolenia. W wielu domach mamy i babcie czytają maluchom ukochane bajki, ojcowie naśladują głosy bohaterów a dziadkowie zasypiają szybciej niż wnuki, po zamknięciu książeczki. Znalezienie czasu na te intymne chwile, to tak jakby znalezienie czasu dla specjalnego goscia, który pięknym słowem i graficzną szatą jest gotowy na spotkanie.

kto czyta 4

W szkolnej rodzinie, w Portland, wielu gości przyczynialo się do takich specjalnych okazji. Odbywały się wieczory poezji i przedstawienia a ostatnia lekcja została uświetniona recytacją aktorów teatru Hybrydy.
Na scenie wraz z dźwiękiem znanych z książeczek słów polskich wieszczy, ożyli bohaterowie i zagościli między zasłuchanymi dziećmi.

kto czyta 2

Każdego razu, kiedy w szkołach różnych krańców świata ponownie brzmią polskie słowa, odnawia się rozumienie co to znaczy być Polakiem. Rozbrzmiewający po świecie polski język, jak latarnia, drogę do domu rozświetla.

Dorota Żukowska

REKLAMA:

ADD 295x300Ynew visions by Polish Artists 295x300

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *