Nowe ebooki i propozycje dla polonijnych szkół na portalu WolneLektury.pl

Wolne Lektury
Fundacja Nowoczesna Polska prowadząca projekt WolneLektury.pl dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych przygotowała w 2014 roku dla czytelników polonijnych kolekcję 50 nowych dzieł sztuki – które stanowią kanon dzieł mających pierwszorzędne znaczenie dla znajomości historii kultury polskiej i europejskiej oraz ogólnego obeznania z podstawową ikonografią polskiej historii. Stanowią one doskonały materiał dydaktyczny dla nauczycieli, a także dla uczniów w ich samodzielnej pracy – wszystkie dostępne są na stronie: wolnelektury.pl/katalog/obraz/.

Wśród znajdują się m.in. takie dzieła jak:

Olga Boznańska, Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku, W Oranżerii,
Aleksander Gierymski, Opera paryska w nocy, Noc,
Józef Chełmoński, Sprawa u wójta, Przed karczmą,
Aleksander Kokular, Edyp i Antygona,
Jacek Malczewski, Autoportret z paletą,
Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku,
Władysław Podkowiński, Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni, Dzieci w ogrodzie,
January Suchodolski, Bitwa pod Samosierrą, Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu,
Włodzimierz Tetmajer, Muzykanci w Bronowicach,
Walenty Wańkowicz, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale.

W ramach rozbudowy zasobów książkowych biblioteki przygotowanych zostało również 100 nowych e-booków dostępnych w bibliotece Wolne Lektury całkowicie bezpłatnie, w zakładce: wolnelektury.pl/katalog/nowe/. Są to m.in. takie utwory jak:

Zofia Żurakowska, Skarby, Pożegnanie domu,
Józef Ignacy Kraszewski, Pogrobek,
Maria Rodziewiczówna, Wrzos, Straszny dziadunio,
Juliusz Słowacki, Lilla Weneda, Mazepa,
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Bracia Dalcz i s-ka,
Maksym Gorki, Więzienie,
Wolter, Mikromegas,
Gabriela Zapolska, Pani Dulska przed sądem, Korale Maciejowej, Ostatni promień,
Deotyma, Panienka z okienka,
Frances Hodgson Burnett , Co się stało na pensji,
Aleksander Bruckner, Mitologia słowiańska,
Eliza Orzeszkowa, Autobiografia w listach,
Stanisław Wyspiański, Warszawianka,
wybór poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Teodora Bujnickiego, Józefa Czechowicza, Tadeusza Gajcego, Bolesława Leśmiana, Jerzego Lieberta, Cypriana Kamila Norwida,
a także nowe utwory H. Balzaca, Moliera, B. Prusa, W. St. Reymonta, W. Shakespeare’a, B. Schulza, S. Żeromskiego, S. Grabińskiego, A. de Musset’a, M. Konopnickiej.

Dodatkowo na potrzeby uczniów różnych poziomów nauczania Fundacja opracowała kontekstowy słownik przypisów, który umożliwia czytelnikom zapoznawanie się z różnymi pojęciami nie tylko na sposób słownikowy, ale także w konkretnych kontekstach literackich. Dzieła opublikowane w bibliotece Wolne Lektury zawierają obecnie ponad 75 685 przypisów. Słownik dostępny jest na stronie: http://wolnelektury.pl/przypisy/.

Polonijni nauczyciele mogą również korzystać z materiałów promocyjnych, które udostępnione są za darmo na stronie: http://wolnelektury.pl/info/materialy-promocyjne/.