“Pielgrzymi podziękowań”

Po spektaklu:  M.Nowotarska, A.Pilitowska, J.Witkowska, R.Dajnowska

Po spektaklu: M.Nowotarska, A.Pilitowska, J.Witkowska, R.Dajnowska

Kiedy nadchodzi czas Święta Dziękczynienia, smakowite menu czwartkowej uczty wydaje się proste do przygotowania. Pomiędzy pośpiech sprawunków, wybieranie odpowiedniej wagi indyka, decyzje o sałatce ze szparagów lub sałatce z brukselki, wdzierają się jednak sprawy głębokiej natury.

Spoza polskiej tradycji, święto, jego waga i rozumienie nie przychodzą automatycznie. Od samego początku wzbudza zastanowienie i zadumę. Co znaczy? Dlaczego zasiadamy przy świątecznym stole? Komu i za co podziękujemy?

I tu, mimo początkowej rozterki, rozpoczyna sie przyjemność, nie można przecież zapomnieć tej rzeszy wspaniałych ludzi koło nas. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nie wystarczyłoby dnia aby podziękować wszystkim, tym po sąsiedzku, na odległość, po drugiej stronie kontynentu i Skypa, w szerokich przestrzeniach internetu.

Reklama

Moje pierwsze myśli biegną do ukochanych i bliskich okupujących stałe miejsce w moim sercu. Wierni przyjaciele, znajomi, współpracownicy i uczniowie przychodzą na myśl zaraz potem. Wspomnienia o podróżach przypominają gości i gospodarzy, dzięki którym wiele dni było ciekawszych i łatwiejszych, ciepło i troska roztaczały szerokie kręgi, a dach nad głową i posiłek witał nawet w natrudniejszych chwilach. Z każdym kęsem symbolicznego, świątecznego posiłku myślę o tych, bez których moje życie nie byłoby tym, czym jest, niezwykłą i wspaniałą przygodą w poznawaniu świata, innych i siebie.

Dziękuję przyjaciołom ze szkoly polskiej w Portland, przyjaciołom ze szkół, którzy się spotykają sie na tym portalu, i we wszystkich miejscach świata, gdzie płynie polska mowa. Wielki to zaszczyt móc podziękować tym, z którymi udało się podzielić chwile kończącego się roku, z którym wymieniliśmy uśmiech, myśl, dzień i ideę, pracę i wspólnie opracowywany projekt.

Amerykańska ziemia udzieliła nam schronienia. Jako pielgrzymi naszej generacji, nigdy nie zapomnimy tej gościnności. Święto Dziękczynienia ma dla nas, emigrantów szczególne znaczenie. Uczy nas wdzięczności i umiejętności nazwania naszych dobroczyńców na wielu krańcach świata.

Wszystkiego najlepszego!

Tekst i zdjęcia: Dorota Żukowska