“Używajmy jak najczęściej światła dzienniego” – warsztaty fotograficzne w bibliotece na Ridgewood

IMG_6641
Jak duże znaczenie ma światło przy robieniu zdjęcia i w jakich porach dnia jest ono najlepsze? Czy lepiej jest robić zdjęcia z lampą błyskową czy bez? Jak zrobić zdjęcie maluchowi, który jest w ruchu niemal cały czas i na pewno nie ustawi się do zdjęcia? Te i inne pytania padały od uczestników pilotażowego spotkania fotograficznego pt. “Jak zrobić piękne świąteczne zdjęcia” zorganizowanego przez portal DobraPolskaSzkola.com w czwartek, 4 grudnia, w publicznej bibliotece na Ridgewood w Nowym Jorku. Spotkanie poprowadziła Ivona Kaplan, fotografka modowa, portretowa i dziecięca, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząca IK Studio na nowojorskim Greenpoincie.

“Staram się używać jak najczęściej światła dzienniego, rozproszonego, a najmniej lampy błyskowej” – mówiła Kaplan podczas zajęć – “Według mnie zdjęcia w naturalnym świetle są bardziej prawdziwe. Nie jestem zwolennikiem robienia zdjęć, na których osoba mająca 60 lat wygląda na 40.”

Wśród uczestników spotkania zdecydowana większość stanowiły mamy, posiadające dzieci w wieku przedszkolnym i zainteresowane zrobieniem ciekawych świątecznych ujęć swoim pociechom.

“Nie biegajmy za dziećmi i nie róbmy setki zdjęć. Raczej obserwujmy je i bądźmy przygotowane na właściwy moment” – radziła Kaplan.- “Również nie radzę stosowania zbyt wielu akcesoriów zdjęciowych, które są tak teraz modne. Użyjmy jednego lub dwóch dodatków, dając więcej możemy zagubić w nich najważniejszego bohatera zdjęcia – czyli dziecko.”

Spotkanie obejmowało ogólne zagadnienia związane z fotografią. Jednak ponieważ zainteresowanie wśród uczestników szczegółami fotograficznego warsztatu było duże, będą one organizowane cyklicznie, w każdy drugi czwartek miesiąca, o godz. 18.00 i obejmować będą już bardziej szczegółowe zagadnienia. Prowadzić je będzie również Ivona Kaplan. Najbliższe spotkanie już 8 stycznia. Zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Marta Kustek

IMG_6644